Ana Sayfa » Dosyalar » ‘’KUDÜS İÇİN HEP BİRLİKTE’’ İSTANBUL DEKLARASYONU

‘’KUDÜS İÇİN HEP BİRLİKTE’’ İSTANBUL DEKLARASYONU

Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Tarafından Düzenlenen

II. Uluslararası Sendikalar ve Mesleki Örgütler Konferansı

‘’Kudüs için Hep Birlikte’’

İstanbul Deklarasyonu

İstanbul, 24 Ekim 2017

Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği’nin organize ettiği, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) destek oldukları ve sayın… Katılımlarıyla, 23-24 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da Kudüs ve Filistin’i destekleyen uluslararası sendikalar ve meslek örgütlerinin ‘’Kudüs için Hep Birlikte’’ temalı, II. Kudüs konferansı başarıyla gerçekleşmiştir. Konferansın ana mesajı ise zulmün Filistin halkı ve emekçilerin üzerinden kaldırmak için mücadele etme hedefi olmuştur. Bu çerçevede devam eden konferansa dünya çapında 60 ülke olmak üzere sendikal ve meslek örgütleri yaygın bir şekilde katılmıştır.

Konferansta aşağıdaki kararlar alınmıştır:

1. Filistin için probleminin İsrail güçlerin Filistin’i işgal etmiş olduğunu vurgulamak ve Sendikaların bu durumu dünyada bulunan tüm Sendikal kuruluşlarda yayması gerektiğidir.

2. Filistin halkının gasp edilen haklarını ve semavi dinlerde kutsal sayılan mukaddesatını geri alması ve denizden nehre kadar topraklarının tümüyle başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kurması için Filistin halkını desteklemeyi artırarak sürdürmek. Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Birliğini her yönüyle kurumsal yapısını her yönüyle güçlendirmek.

3. Tüm sendikal kuruluşları, Kudüs ve Filistin konusunda komite oluşturmaya ve daha sonra Kudüs ve Filistin’e destek için bölgesel organizasyonları oluşturmaya teşvik etmek.

4. Kudüs ve Filistin’e destek amaçlı gerçekleştirilen faaliyetleri etkin kılmak.

5. Filistinli sendikaların üyelerinin, mesleki ve bilimsel seviyelerini desteklemek, eğitmek, geliştirmek sendikal deneyimleri paylaşmak.

6. Konferans, birinci konferansın tavsiye kararlarının aktifleştirilmesini sağlamak.

7. Türkiye’de toplumların ve kendi nesillerimizin Filistin meselesinin ve Filistinlilerin yaşadıkları zulmün daha iyi aktarılması için İstanbul’da Filistin panoraması gibi projeleri gerçekleştirmek.

8. Dünya üzerinde bulunan tüm Sendikal kuruluşlarla iletişime geçmek, onları Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği’ne katılmaları ve işbirliği için teşvik etmek ve III. Konferansı gerçekleştirmek.

9. Gazze bölgesinde var olan ambargonun tamamen ve ivedilikle kaldırılmasını ve tüm geçitlerin kalıcı bir şekilde açılmasını istemek.

10. İsrail güçlerin Gazze’yi, çalışma hayatını, Filistinli meslek sahiplerini, işçileri ve tüm Filistin halkını ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir ambargo altına almasını ve Gazze bölgesindeki tüm geçitleri kapatmasının sendikalar ve işçiler için bir insanlık ayıbı olarak görmek ve buna karşı mücadele etmek.

11. Son olarak Kudüs ve işgal topraklarda yaşayan, hiçbir kamera ve kontrol mekanizması bertaraf ederek, Mescid-i Aksa’nın kapılarını namaz kılanlara açan ve bu uğurda direnç gösteren Filistinli kardeşlerimize teşekkürlerimizi arz ederiz.

12. Aynı şekilde şükranlarımızı tarihi kararlar veren; Mescidi aksanın sadece Müslümanlara ait olduğunu Halil, Kudüs ve Beytul-Lahim Şehirlerinin, Yahudi olmadığına devir tarihi bir karar veren Birleşmiş Milletlere bağlı eğitim, kültür ve bilim örgütü Unesco’yu kutlar, teşekkür ederiz.

13. Konferans, benzer kararların diğer uluslararası kuruluşlar tarafından alınması için gayret sarf eder.