Ana Sayfa » Teşkilat Haberleri » SİLOPİ BELEDİYESİ’NDE SENDİKA DEĞİŞTİRME BASKILARI PROTESTO EDİLDİ

SİLOPİ BELEDİYESİ’NDE SENDİKA DEĞİŞTİRME BASKILARI PROTESTO EDİLDİ

Şırnak’a bağlı Silopi Belediyesi’nde üyelerimize yönelik sendika değiştirme baskıları yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Silopi Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal, Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanımız M.Zeki Özen ve temsilcilerimiz katıldı.

Şırnak İl Başkanımız Nevzet Usal tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“31 Mart yerel seçimleri sonucu yönetimi HDP’ye geçen Silopi Belediyesi, işçilere sendikalarını değiştirmeleri yönünde baskı yapmaktadır.

Belediye yönetimi HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız üyesi emekçileri, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasına geçmeleri için tehdit etmekte, “Ya İş, Ya Genel-İş” tercihini sunmaktadır.

Belediye yönetiminin bu tavrı 28 Şubat’ta yaşanan “İkna Odaları”nı hatırlatmaktadır.

Üyemiz emekçiler belediyeye  çağırılmak suretiyle, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamızdan istifa ederek DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasına üye olmaları için tehdit edilmektedir.

Üyemiz emekçilere açıkça “Ya istediğimiz sendikaya geçersiniz ya da işinizden olursunuz” denilmektedir.

Bilhassa son bir-iki gündür emekçilerin sendikalarını değiştirmesine yönelik planlı ve maksatlı bir operasyona şahit oluyoruz.

Artırılarak devam ettirilen baskılar, işi ve aşıyla tehdit edilen belediye çalışanları bakımından artık tahammül edilemeyecek boyuta ulaşmış bulunmaktadır.

Silopi Belediyesi geçtiğimiz yıl da seçimlerin hemen akabinde, KHK ile taşerondan belediyenin şirketinde sürekli işçi kadrosuna geçen üyelerimizin işyerlerini değiştirmek suretiyle baskı uygulamış, ancak üyelerimiz baskılara boyun eğmemişti.bu sebepten 4 sendika temsilcimiz olmakla beraber toplamda 20 kişinin işine hukuksuz bir gerekçeyle işlerine son verilmişti. Sendikamız başlatmış olduğu hukuk mücadelesinde sonunda zafere ulaşarak bu haksızlığı sonlandırmıştır.

Zalimlere ve kanun tanımazlara karşı, hukuk çerçevesinde elbette mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

Ancak; aklı selim ve namuslu vatandaşların emekleri ve ödedikleri bedeller sayesinde, bugün bürokraside ve siyasette söz sahibi olmuş makam sahiplerinin zulme karşı sessizlikleri, hatta zalime çanak tutmalarını asla unutmayacağız. Adaleti sağlamakla mükellef, kadı makamında sayılacak insanların sessizliği ve zulme rıza göstermeleridir.

Siyasi ve rant hesapları içerisinde günü kurtarma hesapları yapanlar, hangi siyasi çevreden olursa olsun, bu ülkeye ve milette hizmet değil ancak zillet vaat edebilirler.

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak tek çabamız, çalışanların hakkını ve hukukunu korumaktır.

Üyelerimize yönelik baskılara karşı sessiz kalmamız asla düşünülemez.

Silopi Belediyesi’nde yetkimiz ve toplu iş sözleşmemiz devam etmektedir. Üyemiz emekçileri sendika değiştirmeye zorlamak, onları ücret ve sosyal hak kayıplarıyla zarara uğratmak demektir.

Liyakatiyle çalışan emekçileri mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Silopi Belediyesi çalışanları gece-gündüz demeden canlarını dişlerine takarak Silopi’ye hizmet etmektedirler. Silopi’nin yükünü çeken üyelerimiz şimdi baskılara maruz kalmaktadır. Bu durum kabul edilemez.

Belediye yönetiminin sendikal baskı uygulaması suçtur.

Silopi Belediye yönetimini uyarıyoruz. HİZMET-İŞ, sonuçları ne olursa olsun üyelerine Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Silopi’de de sahip çıkacaktır.

Belediye Başkanlarının görevi emekçilerin sendika seçimleriyle uğraşmak değildir.

Gelin bu baskılardan yol yakınken vazgeçin.

Arkadaşlarımızın işiyle oynanmamasını istemiyoruz.

Sendikamız üyesi emekçiler kimsesiz değildir.

Aksi durumda, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız, üyelerine yönelik baskıya sessiz kalmayacak, her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyecektir.

Buradan birkez daha HAK-İŞ HİZMET-İŞ Sendikamız genel Başkanımız Sayın Mahmut ASLAN ve Genel merkez yöneticilerimize bizlerden desteklerini esirgemedikleri için kendilerine tüm çalışanlarımız adına saygılarımızı sunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”