Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ TÖRENLE TAÇLANDIRILDI

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ TÖRENLE TAÇLANDIRILDI

Van Büyükşehir Belediyesi ile Sendikamız arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan mutabakat, imza töreni ile taçlandırıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi, VASKİ Genel Müdürlüğü, büyükşehir belediyesi iştiraki BELVAN ve VASKİ’nin şirketi VANSU ile Sendikamız arasında imzalanan 11. dönem toplu iş sözleşmesi, 2 bin 850 üyemizin yüzünü güldürdü.

Toplu iş sözleşmesi törenine Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Vekili Ülker Cem Kaplan, Genel Sekreter Yardımcıları Salih Allahverdi ve Fazıl Tamer, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Genel Müdür Suat Kaya, Daire başkanları, hukuk müşavirleri, büyükşehir belediyesi ve iştiraklerinde çalışan üyelerimiz ile basın mensupları katıldı.

Toplu iş sözleşmesi, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz tarafından imzalandı.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ ÖZ: VAN’DA YENİ BİR DÖNEMİ İNŞA EDİYORUZ

Toplu iş sözleşmesi töreninde konuşan Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, sendikamızın Van’da 1990 yılından bu yana örgütlü olduğunu hatırlatarak, “Van, ilk örgütlendiğimiz şehirlerden biri olmuştur. Van’da emekçi kardeşlerimizle birlikte büyük mücadeleler verdik. Asla vazgeçmedik, umudumuzu kaybetmedik. Bugüne taşınan başarı öyküsünü birlikte gerçekleştirdik. Biz 28 yıldır Van’dayız. Van Belediyemizle ilk toplu iş sözleşmemizi 1990 yılında imzaladık. Bugün 11. dönem toplu iş sözleşmesini imzalıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Yıllar önce yaptığımız gibi, yine ilklere birlikte imza atıyoruz. Büyükşehir’de, VASKİ’de, BELVAN ve VANSU’da yeni bir dönemi inşa ediyoruz. Sendika tarihini burada bir kez daha yazıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“VAN HİZMET-İŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR”

Van’ın sendikamız için önemli bir merkez olduğunu belirten Öz, “Hizmet-İş sendikası olarak 28 yıldır Van’dayız. Buradan hiç kopmadık, kopmayacağız. 23 Ekim 2011 tarihinde deprem gecesinde Van’daydık. 15 Temmuz nöbetlerinde buradaydık. Bu şehrin ve bölgenin huzura kavuşması için elimizi taşın altına koyduk. Bölgeyi karış karış dolaştık. Şehirdekini, köydekini, terör mağdurlarını tek tek dinledik. Çalıştık” dedi.

ÖZ’DEN CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Genel Başkan Vekilimiz Öz, taşeron sorununun çözümünden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Öz, şöyle konuştu: “Taşeron meselesinin artık sürdürülemeyeceğini ve dolayısıyla ortadan kaldırılması gerektiğini her platformda dile getiren ve bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalara destek veren, uluslararası güçlerin, Avrupa Birliği’nin, Dünya Bankası’nın, IMF’nin, Dünya Ticaret Örgütü’nün dayatmalarına rağmen, kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan bütün taşeron emekçilerin kadroya geçmesi yönündeki her türlü çabayı destekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Öz, birlikteliğe ve sözleşmeye katkılarından dolayı Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu ve büyükşehir belediyesinin yöneticilerine de teşekkür etti.

Belediye emekçilerinin 2011 yılında zorla sendikamızdan koparıldığını, ancak birlikteliğin tekrar sağlandığını vurgulayan Öz, “Bugün yine bir aradayız.  Biriz ve beraberiz” dedi.

“ÜYELERİMİZİN ŞEHRİ İMAR EDECEKLERİNE GÖNÜLDEN İNANIYORUM”

Konuşmasında Peygamber Efendimiz’in “Nefsim elinde olan Allah’a andolsun ki, gerçek müminlerin misali bal arılarının misali gibidir. Onlar, sadece temiz ve helal olanı yerler, sadece temiz ve helal olanı üretirler. (Onlar helal ve temiz olanı elde etmek, helal ve temiz olanı üretmek için) her yere konarlar. Fakat (tabiattan) hiçbir şeyi kırmazlar ve hiçbir şeyi bozmazlar” şeklindeki Hadis-i Şerifini alıntılayan Öz, üyelerimizin de tıpkı arılar gibi, kazançlarını helal ve temiz olandan elde etmek için çalışacaklarına, alın teri akıtacaklarına, kendilerine tevdi edilen emanetlere sahip çıkacaklarına, şehri imar edeceklerine ve bozmayacaklarına yürekten inandığını ifade etti.

VALİ ZORLUOĞLU: SÖZLEŞMEYİ, İŞÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK RAKAMLARLA BAĞLAMAYI HEDEFLEDİK 

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu da büyükşehir belediyesi ile sendikamız arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yakından takip ettiğini belirterek, “Toplu iş sözleşmelerimizde belediyemizin imkânlarını da göz önünde bulundurarak, işçi kardeşlerimizi memnun edecek, onların da yüzünü güldürecek rakamlarla bu işi bağlamayı hedefledik. Sonuçta hem işçilerimizi memnun edecek hem de belediyemiz ve şirketlerimizin yatırımlarını zorlamayacak noktada anlaştık” dedi.

Toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ve hükümetin çizdiği çerçeve içerisinde hareket ettiklerini kaydeden Zorluoğlu, “Her zaman işçiden yana olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize şükranlarımı sunuyorum. İşçilerimizin de gayretle bu şehre hizmet edeceklerine yürekten inanıyorum. Toplu iş sözleşmemizin tüm işçi kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

EFEOĞLU: BU SÖZLEŞMELER, EN GÜZEL SÖZLEŞMELERDİR

Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu ise Van Büyükşehir Belediyesi, VASKİ Genel Müdürlüğü, büyükşehir belediyesi iştiraki BELVAN ve VASKİ’nin şirketi VANSU ile imzalanan toplu iş sözleşmelerini, şimdiye kadar imzaladıkları en güzel sözleşmeler olarak nitelendirdi.

Efeoğlu, toplu iş sözleşmeleri hakkında da bilgi verdi. Efeoğlu, “Toplu iş sözleşmesi ile büyükşehir ve VASKİ, BELVAN ve VANSU’da çalışan üyelerimizin ücretlerine enflasyon oranları esas alınarak artışlar sağlandı. Toplu iş sözleşmelerimizden 2 bin 850 üyemiz yararlanacaktır” dedi.

Efeoğlu, sözleşmeye katkılarından dolayı Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zorluoğlu’na, Genel Başkan vekilimiz Av. Hüseyin Öz’e, büyükşehir belediyesi genel sekreterine, genel sekreter yardımcılarına, genel müdür ve daire başkanlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı, plaket takdimi yapıldı.

Toplu iş sözleşmelerinden yararlanan üyelerimiz, sözleşmeyi davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYARET

Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Van Şube Başkanımız Abdullah Efeoğlu ile birlikte, Van Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek, Genel sekreter Yardımcısı Ülker Cem Kaplan, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve Mali İşler daire Başkanı Nihat Arpa ile görüştü.

ÖZ’DEN VAN ŞUBE SEKRETERİMİZ AZAD KARTAL’A TAZİYE ZİYARETİ

Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte, amcası vefat eden Van Şube Eğitim Sekreterimiz Azad Kartal’a taziye ziyaretinde bulunarak, başsağlığı diledi.