Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » BÖLGESEL EĞİTİMLERİMİZ SAMSUN VE RİZE ŞUBELERİMİZLE DEVAM ETTİ

BÖLGESEL EĞİTİMLERİMİZ SAMSUN VE RİZE ŞUBELERİMİZLE DEVAM ETTİ

Bölgesel Eğitim Seminerlerimiz 1-4 Ekim 2018 tarihleri arasında Samsun ve Rize Şube Başkanlıklarımızın katılımlarıyla Amasya’da, FİMAR LIFE Thermal Resort Hotel’de gerçekleştirildi.

Şube, İl ve Bölge yöneticilerimiz, işyeri sendika temsilcilerimiz ve komite başkanlarımızın katıldığı Bölgesel Eğitim Seminerlerimiz Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in koordinatörlüğünde düzenleniyor.

Eğitim Seminerimize Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan  Yardımcımız Mehmet Keskin, Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli, Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya ve şubelerimizin işyeri sendika temsilcilerimiz ve komite başkanları katıldı.

KESKİN: EĞİTİMLERİMİZ DÜZENLİ OLARAK DEVAM EDİYOR

HİZMET-İŞ Sendikası olarak, eğitim programlarımızın kurumsal kimliğimizin önemli bir fonksiyonu olarak sürekli hale getirildiğini belirten Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, “Bir faaliyet dönemi boyunca seminerlerimizi şartlar ne olursa olsun devam ettiriyoruz. Eğitim ve Sosyal İşler Birimimiz, sistemli ve düzenli bir Eğitim Kurumu gibi çalışmalarını sürdürmektedir. Biz, Şube Yöneticilerimiz, temsilcilerimiz ve Komitelerimizle her türlü ortamı bir “eğitim ortamı” olarak değerlendirerek, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in misyonundan Sendikal Yasalara, İş Sağlığı ve Güvenliğinden Mali Mevzuata kadar bizi doğrudan ilgilendiren konularda bilgileneceğiz” dedi.

“FARKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYUYORUZ”

Sendikamızın Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduğunu ifade eden Keskin, “Türkiye’nin 286 bin 356 üyesiyle en büyük sendikasıyız. Sizlerin de gayretleriyle önümüzdeki dönem Türkiye’nin zirvesindeki yerimizi perçinlemek adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sendikamızın her alanda olduğu gibi Eğitim alanında da diğer sendikalarla mukayese edilemeyecek bir önceliği ve duyarlılığı vardır. Biz, eğitime ayırdığımız kaynak, zaman, yer ve elemanlarla kalitemizi ve farkındalığımızı ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

“TEMSİLCİLİK MEŞAKKATLİ BİR GÖREV”

“Temsilcilerimiz sendikamızın üyelerimize, işçilerimize dönük yüzleridir” diyen Keskin, “Yani işyerlerinde Genel Merkezimizi yansıtan aynalarsınız. Onun için sizin göreviniz meşakkatlidir, önemlidir, önceliklidir ve bir o kadar da anlamlıdır. Sizler burada tesadüfen bulunan insanlar değilsiniz. Sizler, doğrudan sendikal mücadelenin içerisinde arkadaşlarımız olarak hem örgütlenmenin, hem de eğitilmenin ne olduğunu bilen, şubelerimizin çeşitli kademelerinde görev yapan arkadaşlarımızsınız” şeklinde konuştu.

Eğitim Seminerimizde konuşan Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, eğitim seminerinin hayırlara vesile olmasını diledi.

ÖZ: BAŞARILARLARLA DOLU 40 YIL

1979 yılında kurulan Sendikamızın bugün Türkiye’nin en büyük işçi Sendikası olduğunu belirten Öz, “O dönem zor koşullar içerisinde kurulmuş ve mücadele hayatına başlamıştır. 1980 darbesinde faaliyetleri yasaklanmış olan sendikamız, 1984 yılında yeniden faaliyetlerine başlayarak örgütlenme çalışmalarına başladı. Özellikle 1994 yerel seçimleri sonrası çok büyük bir örgütlenme hamlesi başlattık. Belediyelerde çalışanlar o dönemde sendikamızın saflarına katıldılar. Kırk yılı geride bıraktık, bu süreç içerisinde önemli başarılara imza attık ve önümüzdeki süreçte de atmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÖSP’YE ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KARŞI ÇIKTIK”

“Kadroya geçişini sağladığımız çalışanların 2014 yılı öncesi ücretleri, kıdem tazminatları, izin hakları, fazla mesai ücretleri ve en önemlisi çalışma güvencesi gibi önemli sorunları vardı” diyen Öz, “2015 yılında o dönemin hükümetiyle masaya oturduk. Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP) sistemini önerdiler. Konfederasyon olarak böyle bir sistemi kabul etmeyeceğimizi her platformda dile getirdik ve düzenleme rafa kalktı” dedi.

“KADRO DÜZENLEMESİNDE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞŞEKKÜR EDİYORUM”

Yetki süreçlerini tamamlayan işyerlerinde çalışanlar için sözleşmelerin yapıldığını belirten Öz,  “2015 yılı içerisinde toplu iş sözleşmelerini büyük bir oranda tamamladık. 2017 yılına geldiğimiz zaman ciddi manada toplu iş sözleşmeleri imzalandık ve kadro düzenlemesi ile ilgili adım atıldı. 4 Aralık 2017 tarihinde müjdeli haber geldi. Bu ülkemiz ve çalışma hayatı açısından büyük bir reform oldu. Bu düzenlemenin gerçekleşmesinde başta Genel Başkanımız olmak üzere, Cumhurbaşkanımıza, Çalışma Bakanımıza ve bu düzenlemeye destek veren bütün siyasetçilere teşekkür ediyorum” dedi.

“YÜKSEK HAKEM KURULU’NDAN ÇIKAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ GÜNCELLENMELİ”

“Kadro mücadelesi büyük oranda başarıyla sonuçlandı” diyen Öz, “Bugün hala önümüzde hedeflerimiz var. Kadro düzenlemesi ile beraber öngörülen iki yıllık geçiş süreci var. Geçiş süreci tarihi olan 2.4.2018 ve 31.10. 2020. Haklarımızın iyileştirilmesi noktasında henüz istediğimiz yerde değiliz. Hedeflerimize ulaşabilmek için bugüne kadar yaptığımız çalışmaları bundan sonra daha akılcı daha organize bir şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Yüksek Hakem Kurulu sözleşmeleri ile belirlenen hakların çalışanları tatmin etmediğini biliyoruz. Özellikle son dönemde ülkemizin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle de enflasyonun çok yükseldiğini, faizlerinin yükseldiğini ve Yüksek Hakem Kurulu ile verilen artışların erimeye başladığını görüyoruz. Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkan toplu iş sözleşmesi ile belirlenen hakların güncelleştirilmesi için özellikle 2019 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek olan kamu çerçeve sözleşmesinin önümüzde durduğunu ve o çerçeve sözleşme içerisinde bu meselenin de çözülmesi gerektiğine inanıyoruz bu noktada çaba sarf ediyoruz ve çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“KİT’LER DAHİL TÜM ÇALIŞANLARIN KADRO ALMALARI İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Kadro düzenlemesi ile beraber düzenlemenin dışında kalanlar olduğunu dile getiren Öz, “Kamuda özellikle hastanelerde bilgi yönetim sistemlerinde çalışanlar, yedek personeller, hastanelerin yemekhanelerinde çalışanlar, personel teminine dayalı ihale kabul edilmeyenler, personel giderlerinin yüzde yetmişin altında kalan işyerlerinde çalışanlar ve özellikle KİT’lerde çalışanlar kapsam dışında kaldı. Kadro düzenlemesi ile önemli bir başarı gerçekleştirmiş olmakla beraber kapsam dışında kalanlar içinde kadro sorunu çözümü içinde bu mücadelemiz devam edecek. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

UZMANLARIMIZ SUNUM YAPTI

Bölgesel Eğitim Seminerimizde Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli ile Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya birer sunum yaptılar.

Seminerde Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca da birer konuşma yaptılar.

Eğitim sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verilirken yapılan sınav sonucunda da kazananları ödülleri takdim edildi.