Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

BÖLGESEL EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin’in koordinatörlüğünde, Şube, İl ve Bölge yöneticilerimiz, işyeri sendika temsilcilerimiz ve komite başkanlarımızın katıldığı Eğitim Seminerlerimiz düzenleniyor.

18-21 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen Eğitim Seminerimiz Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Nevşehir’den gelen temsilcilerimizin katılımlarıyla Amasya’da FİMAR LIFE Thermal Resort Hotel’de gerçekleştirildi.

Eğitim Seminerimize Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Mehmet Keskin, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Kırşehir İl Başkanımız Hızır Gürler, Niğde İl Başkanımız Gökhan Demircioğlu, Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli, Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya, şube ve İl başkanlıklarımızın işyeri sendika temsilcilerimiz, komitelerimizin başkan ve yardımcıları katıldı.

KESKİN: EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, bölgesel eğitim seminerimizin açılışında yaptığı konuşmasında, Sendikamız HİZMET-İŞ’in sürekli hale getirdiği ve adeta bir okul gibi ara vermeden başlatmış olduğu eğitim seminerlerinin üç çeşit olarak gerçekleştirildiğini belirterek, “Bunlardan bir tanesi personel eğitimi olarak adlandırdığımız kurum içi eğitimlerimiz,  işyeri eğitimlerimiz, taşerondan kadroya geçenler için ve bölgesel eğitimlerimiz şube başkanlarımız, yöneticilerimiz, komite başkanlarımız ve temsilcilerimizin katıldığı eğitimler. Sendikamızı diğer sendikalardan ayıran özelliklerden bir tanesi de eğitim seminerlerimizi kendi uzman kadrolarımızla yapıyor olmamız” dedi.

“TEMSİLCİ OLMANIN GETİRDİĞİ SORUMLULUKLAR VAR”

Bölgesel eğitim seminerimizde verilen eğitimlerin temsilcilerimiz adına önemli olduğunu ifade eden Keskin, “Sendikamız HİZMET-İŞ 300 binlere yaklaşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük işçi Sendikası. Büyük olmamızda hepimizin emekleri var. Bunun da getirdiği sorumluluklar var. İşyerlerinde temsilci olmak sorumluluk gerektiren bir durum. Sizler sıradan seçilmiş arkadaşlarımız değilsiniz. Çalıştığınız iş yerlerinde Genel Başkanımızı ve HAK-İŞ/HİZMET-İŞ misyonunu temsil ediyorsunuz. Temsilci olan arkadaşlarımızın bunu her an hatırlamaları gerekmektedir” diye konuştu.

ÖZDEMİR: EĞİTİM SEMİNERLERİ SENDİKAMIZ ADINA ÇOK ÖNEMLİ

Eğitim Seminerimize katılan Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de seminerimizin çalışanlar ve HAK-İŞ/HİZMET-İŞ camiamıza hayırlı olması dilekleriyle başladığı konuşmasında, “Eğitim Seminerleri sendikamız adına çok önemli. Biz Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. Sizler içinde temsilcilik görevi bu yönden büyük önem arz ediyor. Burada bulunan 4 ilimiz Anadolu’nun önemli merkez noktalarında bulunuyor. Sizlerin burada alacağınız bilgiler işyerlerinizde sizin daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır” dedi.

“BİZ TAŞERON İÇİN SAHADA İKEN KİMSE YOKTU”

Taşerona kadro mücadelesinde sahada olmayanların bugün meydanlara çıktığını dile getiren Özdemir, “2012 yılında Genel Başkanımızın “taşeronda çalışanları sahipsiz bırakmayın, dünyanın neresinde bir mazlum varsa bizden alacaklıdır” talimatıyla örgütlenme çalışmalarımıza başladık. O zaman ne kadro sözü vardı nede bir kanun. Bizler taşeronda çalışanlarla gönül bağı kurduk. İşçi-işveren ilişkisi yapmadık. Hep birlikte buralara geldik. Bundan sonraki süreçte de mücadelemize daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÖZ: AMASYA ŞEHZADELER ŞEHRİ

Eğitim Seminerimizde konuşan Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, konuşmasına seminer için Amasya gibi özel bir şehirde bulunmaktan gurur duyduğunu belirterek başladı. Öz, “Amasya bizim için gerçekten özel bir şehir özellikle, bizim tarihimizde yer alan bir şehir. Doğasıyla, tarihiyle ve misyonuyla. Osmanlı İmparatorluğu’nun şehzadelerin yetiştiği bir şehir böyle bir şehirde bir araya gelmek gerçekten gurur verici” dedi.

“TEMSİLCİLERİMİZ YENİ BİLGİLERLE DONANMALI

Eğitim Seminerinin temsilcilerimiz için çok önemli olduğunu dile getiren Öz, “Kendinizi geliştirmek, bilgilerinize yeni bilgiler katmak, temsil ettiğiniz arkadaşlarımızın hak ve hukukunu daha iyi savunabilmek amacıyla, haklarımızı daha iyi bir şekilde öğrenmek, dolayısıyla görev yaptığınız alana döndüğünüz zaman bize güvenen arkadaşlarımız için yeni şeyler yapmak onlara yeni ufuklar açmak için buradayız” diye konuştu.

“TEŞKİLATIMIZIN BAŞARILI ÇALIŞMALARI BİZİ BAŞARIYA ULAŞTIRDI”

Sendikamız HİZMET-İŞ’in 1979 yılında kurulduğu günden bugüne bir Sendikanın tarihinde yaşayabileceği büyük başarıların hepsini elde etmiş olduğunu ifade eden Öz, “40 yılın içerisine çok büyük başarılar sığdırdık. 40 yıl içerisinde birçok şeye ulaştık. Tüm teşkilat olarak gösterdiğimiz çabalar sonucunda böyle bir başarı yakalandı. 2011 yılında Genel Kurulumuzu yaparken, “Örgütlenme… Zirve…. Yapabiliriz!” temasıyla yola çıktık. O dönemde yaptığımız örgütlenme çalışmalarıyla 2015 yılında Türkiye’nin zirvesine oturduk. İş kolumuzda bulunan 3 sendikanın önünde yer aldık. 2015 yılında gerçekleştirdiğimiz genel kurulda başarılarımızı yeniden taçlandırmak adına sendika olarak yepyeni bir hedef koyduk, “İş kolu Zirvesinden, Türkiye Zirvesine” temasıyla yolumuza devam ettik, taşeronda ve belediye şirketlerinde çalışanlarında sendikamıza üye olmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan İşkollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2018 Ocak ayı istatistiklerine göre Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olduk. 2018 Temmuz ayında açıklanan istatistiklere göre de bize en yakın sendikaya 80 bin fark atarak birinciliğimizi perçinledik” şeklinde konuştu.

“DEĞİŞEN MEVZUATLAR VE KANUNLAR HAKKINDA BİLGİLERİNİZİ ARTIRMANIZ SİZLER İÇİN BÜYÜK BİR ARTIDIR”

3 Bin 500 temsilcimiz olduğunu hatırlatan Öz, “Komitelerimiz ile birlikte bu sayı 4 bin 500 lere ulaşıyor. Sizlerin başarısı teşkilatımızın başarısıdır. Sizlerin bilgi ve birikimlerinizi kontrol etmek ve daha yukarılara çıkarmak teşkilatımızın da kapasitesini yukarılara çekmek adına önemli. Sahada sizlerden umut bekleyen size inanan sizi buraya gönderirken işyerlerindeki bütün problemleri yükleyerek buraya gönderen arkadaşlarımızın sorularına çözüm bulmak için daha iyi bir noktaya gelmek amacıyla çaba sarf etmeniz gerekir. Değişen mevzuatlar ve değişen kanunlar hakkında bilgilerinizi artırmanız sizler için büyük bir artıdır” dedi.

“KADRO DIŞI KALANLAR İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Taşerona kadro konusuna da değinen Öz, 696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin çıktığı sürece kadar uzun bir süreç yaşandığını belirterek, “Bu yolculuğa 2014 yılı içerisinde başladık ve önemli başarılar elde ettik, 6552 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle, kıdem tazminatları garanti altına alındı, izinlerin kullanılması sağlandı, ücretler garanti altına alındı, fazla mesai çalışmaları garanti altına alındı yine en önemlisi sendikalara üye olma ve toplu iş sözleşmelerinin yolu açıldı. Kamu kurumlarında, bakanlıklarda çalışan ve yerel yönetimlerin şirketlerinde çalışan 450 bin çalışan Sendikamıza ve HAK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların çatısı altında toplandılar. 2017’de çıkan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile de bir çok sorunumuz çözüldü kadro konusunda ileri bir adım atıldı. Kadro düzenlemesinden istifade edemeyen, KİT’lerde çalışanlar, kamu kurum ve kuruluşlarında Hastane Bilgi Yönetim sistemlerinde çalışanlar, personel teminine dayalı ihaleler kapsamında çalıştırılmayan, yemekhane hizmetlerinde çalışanlar, kamu kurumlarının şoför teminine dayalı ihaleler ile çalışanlar kadro dışı kaldılar. Konfederasyonumuz ve Sendikamız olarak kadrodan istifade edemeyenler için de çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Bundan sonra da sendikamıza sahip çıkıp birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımız devem etmeli. Geçiş süreci önemli bir süreç. Bu süreçte sendikamıza sahip çıkmamız çok önemli.” dedi.

UZMANLARIMIZ SUNUM YAPTI

Genel Başkan Danışmanımız Yahya Düzenli ile Hukuk Müşavirimiz Av. Kürşat Kaya birer sunum yaptılar.

Seminerde Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, Kırşehir İl Başkanımız Hızır Gürler ve Niğde İl Başkanımız Gökhan Değirmencioğlu birer konuşma yaptılar.

Eğitim sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verilirken yapılan sınav sonucunda da kazananları ödülleri takdim edildi.