Ana Sayfa » Makaleler » Halil ÖZDEMİR » İŞÇİNİN EMEĞİ KUTSAL, İRADESİ HÜRDÜR

İŞÇİNİN EMEĞİ KUTSAL, İRADESİ HÜRDÜR

31 Mart yerel seçimleri huzur ortamı içerisinde, milletimizin demokrasiye olan inancıyla yüksek katılımla gerçekleştirildi. Seçim sonuçlarının vatana, millete hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Seçim sonuçlarını sendikal açıdan ele alacak olursak, yönetimi CHP ve HDP’ye geçen bazı belediyelerde, daha seçimlerin hemen ertesinde, yani 1 Nisan sabahı bir kısım sendikalar seçimle mazbata arasındaki zamanı fırsat bilerek üyelerimizi ayartma ve üzerlerinde baskı oluşturmaya başladılar. Henüz mazbatasını dahi almamış belediye başkanlarının ismi kullanılarak yapılan baskılar daha sonra, bizzat belediye başkanları tarafından yapılan mobbinge dönüştü; üyelerimizin işyerleri değiştirildi, sürgün edildiler, haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldılar. Ve bu süreç hala acımasızca devam ettirilmektedir.

Seçimleri takip eden dört ay içerisinde 800’e yakın üyemiz işten atıldı, 50 üyemiz sürgün edildi, 15 bini aşkın üyemiz sendikamızdan istifa ettirildi.

Seçim meydanlarındaki emek ve emekçiden yana söylemlerin, seçimden sonra emek düşmanlığına evrilmesi belediyelerde iş huzurunu bozdu, çalışanlar yarınından kaygı duyar hale geldi.

Yönetimi CHP’ye geçen Bolu Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, yönetimi HDP’ye geçen Kars ve pek çok belediyede ilk icraat, sendikal baskılar ve işten çıkarılmalar oldu.

CHP ve HDP’li belediyelerin bu emek düşmanlığı utançla hatırlanacaktır. Çünkü bu durum sadece işyerlerinde huzuru bozmakla kalmamakta, toplum vicdanını da rahatsız etmektedir.

Emekçilerin rızaları dışında sendikalara üye olmaya zorlanmaları kabul edilemez bir durumdur. Hele hele hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkarılmaları asla kabul edilemez.

Sendikamız mobbinge maruz kalan, işten atılan bütün üyelerinin yanındadır, haklarını savunmaktadır.

Bu amaçla; Bolu’dan Ankara’ya Emek ve Adalet Yürüyüşü gerçekleştirmiş, işten atılan üyelerimizin işe iadesi için davalar açılmıştır.

İşçinin emeği kutsal, iradesi de hürdür.

Bu bağlamda; asıl görevleri emekçilerin haklarını gözetmek olmasına karşın, bu yönde hiçbir çaba göstermeyen, kaos ve sorundan beslenen sendikaları kınıyoruz.

Maalesef bazı sendikalar, yaşanın dramın sebebidir. Belediyelerde işten çıkarmaların, sürgünlerin arkasında onlar vardır. İşkolumuzda faaliyet yürüten Belediye-İŞ ve Genel-İş sendikalarını kınıyor, sendikal ahlaka davet ediyoruz.

Sendikamız, emekçilerin sendikal tercihlerine saygı duymaktadır. Aynı özveriyi diğer sendikaların HİZMET-İŞ’e göstermesi ve üyelerimizin görüşlerine saygı duymasını bekliyoruz.

Üyelerimizin hak ve hukukunu korumak için her türlü hukuki girişim ve eylemi yerine getiriyoruz.

Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.