ÜYEMİZ İETT ŞOFÖRÜNE YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ

İETT Şoförü üyemiz Eyüp Durgun, Kâğıthane’de güzergâh üzerinde bulunan duraktan yolcu aldığı esnada başka bir sürücü tarafından darp edilmiştir.

Saldırgan ve beraberindekiler, Hamidiye Mahallesi-Şişli hattında çalışan İETT otobüsü şoförü üyemiz Eyüp Durgun’u duraktan yolcu alırken önce sözle taciz etmişler, ardından otobüsün önünü keserek camlarını kırmışlar ve darp etmişlerdir.

Çirkin saldırıda üyemiz Durgun’un yanı sıra o an yanında bulunan oğlu da darp edilmiştir.

Emek ve ekmek mücadelesinde salgın şartlarında bile fedakârca çalışan üyemiz Durgun’a yönelik alçak saldırıyı şiddetle kınıyor, faillerin bir an evvel yakalanarak adalete teslim edilmesini istiyoruz.

Bu vesileyle, İETT şoförlerine yönelik zaman zaman vuku bulan şiddet olayların son bulmasını istiyoruz.

İşi ve derdi insanları evine ve işine güvenlik bir şekilde ulaştırmak olan şoför arkadaşlarımızın, İstanbul trafiğinin yoğun ve stresli ortamı içerisinde bir de şiddete maruz kalmaları bizleri derinden üzmektedir.

Direksiyon başındaki şoför arkadaşlarımıza yönelik kötü muamele ve saldırıların kazalara sebebiyet vererek büyük facialara sebep olmasından korkmaktayız. Görev başındaki şoförlere yönelik saldırılar, şoför arkadaşımız ile birlikte araç içindeki yolcuların da canını tehlikeye atmaktadır.

Seyir halindeki bir aracın şoförüne tacizde bulunmayı, aracın önünün kesilerek şoför arkadaşımızın darp edilmesinin nedenini anlamak mümkün değildir.

Hiçbir İETT şoförü ne ufak bir çirkin sözü ne de şiddeti hak etmemektedir. Aksine bir her biri fedakârca çalışmalarından dolayı teşekküre layıktır. İstanbullulara hizmet etmek için gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden bir de pandemi koşullarında hayatlarını tehlikeye atarak çalışan emekçilere saldırmak vahşiliktir, insanlık dışıdır.

Unutulmamalıdır ki; sözlü tacize uğrayan, darp edilen İETT şoförleri, bizleri işimize ve evimize götürmesi için canımızı emanet ettiğiniz insanlardır. Ulaşımın aksamadan sürdürülmesi, İETT çalışanlarının cefakâr ve fedakâr çalışmalarının sonucudur. Bu insanlar ki, 15 milyon insanı taşımakta, İstanbul’un en zor işini, en zor şartlarda yapmaktadır.

Üyemiz Eyüp Durgun’a yapılan saldırının son olmasını istiyoruz. Artık yeni bir hakaret, yeni bir darp, yeni bir saldırı olmasın istiyoruz. İETT şoförlerinin can güvenliği sağlansın istiyoruz.

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak, üyemiz İETT şoförüne yapılan saldırıyı bir kez daha lanetliyor, saldırganların bir an evvel yakalanmasını istiyor, saldırganlarla ilgili hukuki sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Saldırıya uğrayan üyemizle yakından ilgileniyoruz. Arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.