ÜYELERİMİZ VE TÜM HALKIMIZ İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak ilan edilen COVİD 19 virüsünün yayılım hızının durdurulması için kamu otoriteleri tarafından zorunlu olarak bazı tedbirler alınmaktadır. Alınan tedbirler işçi ve işveren tüm kesimlere sosyal ve ekonomik olarak bir maliyet oluşmaktadır. Üyelerimizin salgından korunması için tedbirler yanında ekonomik haklarını korumak üzere işverenlerle görüşmelerimiz sürmektedir.

Tüm dünya ve bizler elbette ki hayatımıza birdenbire giren bu durum karşısında kaygılıyız, ancak milli ve manevi değerleri son derece güçlü ve temsil etmekten gurur duyduğumuz tüm üyelerimizden bilim insanlarının çağrılarına uyarak kendilerini korumalarını ve dua etmelerini önemle rica ediyoruz.

Salgının en çok zarar verdiği 65 yaş üzeri insanlarımızın uyarılma şeklinin azarlama, kınama ve öfkeye dönüşmesini, sanki virüsün sebebi, yayanı onlarmış gibi davranılmasını tasvip etmemiz mümkün değildir. Haddin aşılarak onlar için endişenin saygısızlık ve duygusuzca davranmaya dönüştürülmesi, onlar için, bu günler geçtiğinde virüsten daha kalıcı hasar verebilir olacağı unutulmamalıdır.

“Evde kal”, “Hayat eve sığar”, sloganları ile evlerimizde yaşanması istenilen bu dönemin, hayatın hızlı akışında birlikte zaman geçiremediğimiz ailemizle geçirebileceğimiz “fırsat zamanlar” olarak değerlendirilmesini öneriyoruz.

Ev ve aile kavramlarımızın, modernizm ile birlikte sohbet etmeyi bile unuttuğumuz, dışarıda kendi akranları ile zaman geçiren çok sevgili büyüklerimizle anlam kazandığını bir daha hatırlatmak isteriz. Tek başına yaşayan yaşlılarımızın yardımına koşan, destek veren gönlü güzel insanlarımıza da şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Bu zor koşullarda salgının kendileri için de risk olduğunun farkında olmasına rağmen, çalışmak zorunda olan ülkemizin fedakâr insanlarına ve üyelerimize azami koruma önlemleri içinde çalışma koşullarının sağlanması için HİZMET-İŞ Sendikası olarak gayret göstermekteyiz. Bu konuda sorunları çok sıkı bir şekilde takip etmekteyiz.

Tüm teşkilatımız, örgütlü olduğumuz işyeri ve işletmelerde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığı konusunda sürekli üyelerimiz ile istişare halinde bulunmakta ve üyelerimizin sorunlarına en kısa sürede çözüm üretmektedir. Hizmet-İş Sendikası olarak üyelerimizin haklarına sahip çıkmak için yer ve zaman sınırı olmaksızın çalışmaktayız.

Yaşanan salgının toplumsal sağlık dışında ekonomik olarak da hasarının çok ciddi boyutlara ulaşması muhtemel görünmektedir. Dünya ekonomileri ile birlikte ülkemiz de bu yeni duruma adapte olmaya çalışmaktadır.

Yaşanan süreç içerisinde üyelerimizin ekonomik hak kaybına uğramaması için azami dikkat ve özen gösterilerek, üyelerimiz yalnız bırakılmamaktadır. Salgının oluşturduğu yeni gerçekler ışığında mekân olarak birlikte çalışmanın azaldığı bir toplumsal yapıda, tek tek ama birlikte olmanın yol ve yöntemlerini oluşturmaktayız.

Yalnız değilsiniz.  HİZMET-İŞ sendikası yanınızdadır.

Sendikamızın dijital platformlarını yalnızlık yaşayan çalışanlarımız için örgütlenme, hak arama ve birlikte moral bulma mekânları olarak kullanmaktayız. Diğer yandan süreci yöneten kamu otoritelerince alınan ekonomik tedbirlerin, üyelerimizde bir hak kaybı yaratmaması için çabalarımız sürmektedir. Sendikamız uzaktan çalışma, kısa çalışma ödeneği, telafi çalışması, ücret garanti fonu gibi hukuksal konuları yakından takip etmektedir. Halkımızın salgından korunma tedbirlerine azami düzeyde uyması ve bu sürecin en az kayıpla atlatılması en büyük temennimizdir. HİZMET-İŞ Sendikası olarak görevimizin başındayız. Üyelerimiz ve tüm halkımız için mücadelemiz sürmektedir.

Üyelerimize ve kamuoyunun dikkatine arz ediyoruz.

Saygılarımızla.