Ana Sayfa » Haberler » TOKAT ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ  

TOKAT ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ  

Tokat Şubemizin 2. Olağan Genel Kurulu, 25 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilen genel kurula; HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Bandırmalı ve Selahattin Kelemci, Tokat Şube Başkanımız Resul Demir, Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Ordu Şube Başkanımız Nevzat Acu, Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, Sendikamız Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanı Mustafa Taştekin, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkan Vekilimiz Öz: “Tokat’ta sendika ve konfederasyon olarak büyümeye devam ediyoruz”

Tokat’ın çok güzel ve özel bir şehir olduğunu söyleyen HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, “Tokat çok önemli bir Anadolu şehri. Sizlerle beraber olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Tokat’ta örgütlenme çalışmalarımızda esnasında çok destek gördük. O yüzden kendimizi Tokatlı, Tokatlıları da kendimizden sayıyoruz. 2015 yılında il başkanlığımızı kurduktan itibaren Tokat’ta Sendika ve Konfederasyon olarak büyümeye devam ettik. Bugün hamdü senalar olsun, Tokat’ta HAK-İŞ çatısı altında 9 bin arkadaşımız örgütlü. Tokat’ta belediye başkanlarımızla büyük bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Çalışanlarımızın hak ve hukukunun korunması ve teslimi konusunda birlikteliğimizi devam ettiriyoruz. Tokat ortak aklın, ortak uzlaşının hakim olduğu bir şehir” dedi.

“Çalışanlarını adaletle yöneten belediye başkanlarımızın Allah yolunu açık etsin”

Tokat Belediye Başkanı ile ilçe belediye başkanlarına güzel hizmetleri için teşekkür eden Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Tokat’ta ve ilçe belediyelerimizde yapılan güzel hizmetlerde belediye çalışanlarımızın emeği var. Belediye çalışanlarımız hizmetleri yapıyor. Çalışanlarımız olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. Hamd olsun Tokat’ta, emeğin ve emekçinin kıymetini bilen bu şehri ve ilçeleri yöneten belediye başkanlarımız var. Çalışanlarını adaletle yöneten, çalışanlarının adaletle haklarını veren belediye başkanlarımızın Allah yolunu açık etsin” dedi.

Öz’den kadro düzenlemesi için Cumhurbaşkanı’na teşekkür

Salonda bulunan delegelerin birçoğunun ilk defa bir kongre süreci yaşadığını belirten Öz, “Hep beraber taşeron döneminde sıkıntılı süreçler geçirdik. Konfederasyon ve sendika olarak Genel Başkanımızın liderliğinde bir kampanya başlattık. 2014 Ocak’ta ‘Hakkın bize emanet’ ve ‘Sendika seni korur’ sloganlarıyla bütün sektörlerde çalışan taşeron işçileri sendikalarımızın çatısı altında toplamaya başladık. 2015 yılında Davutoğlu hükümeti döneminde ÖSP gerçeğiyle karşılaştık. ÖSP’yi konfederasyon olarak reddettik. Sonra 2017 yılının sonunda Cumhurbaşkanımız konfederasyonumuzun taleplerini değerlendirerek kamudaki taşeron gerçeğini ortadan kaldırılacağını açıkladı. Türk çalışma hayatının en büyük reformlarından biri olan bu düzenleme için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

KİT’lerde çalışan taşeron işçiler için kadro talebimizi yineleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldikleri ortamlarda KİT’lerde çalışan emekçilerin kadroya geçirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini kaydetti.

“İlave Tediye ve Zorunlu Emeklilik konusundaki ayrımcılık Anayasamızın eşitlik ilkesiyle bağdaşmıyor”

696 sayılı KHK ile kadro kapsamına alınan işçilerin sorunlarının devam ettiğini söyleyen Öz, Kamunun kadrolu işçileri ve belediyelerin 696 sayılı KHK öncesi kadrolu çalışanları 6772 sayılı kanun gereğince ilave tediye alıyor ancak belediyelerimizin şirketlerinde kadrolu çalışan arkadaşlarımız bu haktan istifade edemiyor. Anayasamızın eşitlik ilkesine göre herkes kanun önünde eşittir ama 696 sayılı KHK ile belediyelerin şirketlerinde kadro alan işçilerimiz bu haktan yararlanamıyor. 696 sayılı KHK ile belediyelerin şirketlerinde kadro alan işçilerimizin diğer sorunu zorunlu emekliliktir. Bu sorunların Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından çözüleceği inancındayız” ifadelerini kullandı.

“Çalışanlarımızın mağdur edilmeyeceğine inanıyoruz”

Ekonomik sıkıntıların temelinde pandeminin ve batılı güçlerin çıkardığı savaş ekonomisinin olduğunu söyleyen Öz, “Savaş ekonomisi ve gıda krizi kaynaklı bir sorun yaşıyoruz. Bu sorun nedeniyle enflasyon hızla yükseliyor ve satın alma gücümüzü hızla kaybediyoruz. Bütün bunlara rağmen devletimiz çalışanlarımızın mağdur olmaması için elinden geleni yaptı. 2022 asgari ücretin belirlenmesi noktasında HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve TİSK olarak ortak bir çalışma yürüttük. Bir uzlaşmayı ortaya koyduk ve Cumhurbaşkanımız asgari ücrette %50 gibi bir artış açıkladı. Ancak şimdi ortada yüksek enflasyondan kaynaklı, satın alma gücümüzü kaybetmemizden kaynaklı sıkıntılarımız var. Temmuz ayında çalışanlarımızın asgari ücrette yeniden bir artış beklentisi var. Biz çalışanlarımızın mağdur edilmeyeceğine inanıyoruz” dedi.

“Toplu iş sözleşmeleri enflasyon oranında güncellenmeli”

Yüksek enflasyon nedeniyle imzalanan toplu iş sözleşmelerinin işlevsiz hale gelmeye başladığını belirten Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, toplu iş sözleşmelerin enflasyon oranında ve üzerinde güncellenmesi noktasında yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bu ülkeyi kimse parçalayamayacak”

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar dileyen Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın, şehitlerin kanı ile sulanmış bu ülkede İstiklal Marşı asla susmayacak, ezan asla dinmeyecek. Bu ülkeyi kimse parçalayamayacak. 40 yıldır bunu gördük. İnanıyoruz ki bundan sonrasında daha aydınlık günler hepimizin olacak” ifadelerini kullandı.

Özdemir: “‘Önce insan, önce emek’ mücadelesini veren bir sivil toplum kuruluşuyuz”

Genel kurulda divan başkanlığı yapan Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de bir konuşma gerçekleştirdi. HİZMET-İŞ Sendikası’nın tüm insanlığın dertleriyle ilgilenen bir sendika olduğunu dile getiren Özdemir, şunları söyledi: “HİZMET-İŞ Sendikamız, hem kendi iş kolunda, hem de ülke genelinde 250 bin üyesiyle ülkenin en büyük işçi sendikası. Sizler de Tokat’ta birlik, beraberlik, huzur içerisinde çalışarak HAK-İŞ’e ve HİZMET-İŞ Sendikası’na destek veriyorsunuz. HİZMET-İŞ Sendikamız, ‘Önce insan, önce emek’ diye kurulan ve yıllarca mücadelesini bu şekilde yapan bir sivil toplum kuruluşu. Bizim sendikamızda kavga, gürültü, fitne, fesat bulamazsınız. Biz, insanlığın, ülkenin bütün dertleriyle, problemleriyle ilgilenen bir sendikayız. Sizler de inşallah bu genel kurulda HİZMET-İŞ Sendikası’nın farkını göreceksiniz. Genel kurulumuzun herkese hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Eroğlu: “Tokat’a dair yapmamız gerekenlerle ilgili HAK-İŞ’ten çok istifade ettik”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası’yla beraber işçiler ve emekçiler için bugüne kadar hayata geçirilenlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eroğlu; “Belediye Başkanlığı sürecim boyunca başta HAK-İŞ olmak üzere Tokat’taki diğer birçok sivil toplum kuruluşumuzla Tokat’a dair yapacaklarımız, yaptıklarımız ve yapmamız gerekenlerle ilgili çok istifade ettik. Sendikaların önemini burada daha iyi anlıyoruz. Ben, her daim desteklerini gördüğüm, yapılanlarla ve yapılacaklarla ilgili bizlere yol gösteren HAK-İŞ başta olmak üzere buradaki tüm sendikalarımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Resul Demir, Tokat Şube Başkanı Seçildi

Sendikamız Tokat Şube 2. Olağan Genel Kurulu’nda başkan yeniden Resul Demir seçilirken, yardımcıları ise Hacı Abdullah Aytekin ile Ünal Gündüz oldu.