Ana Sayfa » Haberler » MAVİ MARMARA ŞEHİDİMİZ FAHRİ YALDIZ, MEZARI BAŞINDA ANILDI

MAVİ MARMARA ŞEHİDİMİZ FAHRİ YALDIZ, MEZARI BAŞINDA ANILDI

2010 yılında Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisinde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Fahri Yaldız, mezarı başında dualarla anıldı.

Sendikamız ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) ortaklaşa düzenlediği anma programına Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Adıyaman Şube Başkanımız Hasan Kılınç, Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, İHH Adıyaman İl Başkanı Mahmut İzci, Memur-Sen Adıyaman İl Başkanı Ali Deniz, Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Ayaz, Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman İl Başkanı Bedrettin Beyazkaya, şehit Yaldız’ın eşi Güler Yaldız, Kardeşi Habip Yaldız, Oğlu Harun Yahya Yaldız, Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda üyemiz ve seveni katıldı.

Özdemir: “Şehidimiz Fahri Yaldız, teşkilatımızın aktif mensuplarından biriydi”

Şehit Fahri Yaldız’ın mezarı başında gerçekleştirilen anma programında konuşan Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, şehidimiz Fahri Yaldız ile ilgili şunları kaydetti: “Bugün bir dava adamı, bir gönül dostu, bir hayırsever ve bir kahramanı, şehidimiz Fahri Yaldız’ı anmak için bir aradayız. Sizlere Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın bol bol selamlarını getirdim.  Fahri Yaldız, ömrünü hayra ve hayır işlerine adamış ve bu uğurda canını vermiş kardeşimizdi. Fahri Yaldız, birlikte hareket etmenin gücüne inanıyordu. Bu doğrultuda 14 Mart 1995 tarihinde sendikamıza üye olmuştu. 2003 yılında Adıyaman Şubemizin 5. Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyeliğine, 2007’de gerçekleştirilen Genel Kurulda ise Denetleme Kurulu Başkanlığı’na seçilmişti. Teşkilatımızın aktif mensuplarından biriydi. Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğündeki görevini de aksatmadan sürdürüyordu. Diğer taraftan, kadayıf ve yufka imalathanesindeki işini ve tabi, hayır hasenat işlerini de… Hayırsever bir insandı. Allah’ın yolunda yürürdü. 9 yıl önce bugün, Filistinli kardeşlerimize yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine müdahalede bulunan İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit edildi.”

“Fahri kardeşimize sıkılan kurşun, ülkemize ve milletimize sıkılmış bir kurşundu”

Fahri Yaldız’ın siyonist İsrail’in tehditlerine rağmen davasında ödün vermediğini belirten Özdemir, şunları söyledi: “Yaldız, Adıyaman’da bir kermes düzenlemiş ve hayırsever vatandaşların yardımlarını da toplayarak, İHH’nın organize ettiği “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardım” filosuna katıldı. Mavi Marmara gemisine birçok milletten, dinden aktivistlerle, gazetecilerle, sanatçılarla, gönüllülerle birlikte, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu kırmak için Sarayburnu’ndan bindi. İsrail’in, uluslararası karasuları kanunlarını hiçe sayarak, karasuyu sayılmayan 70 km açıklarda Mavi Marmara gemisini ablukaya alarak gemiye saldırması sonucu, Fahri Yaldız’ın vücuduna 4 kurşun isabet etti. Yetimdi, yetimlere yardım yolunda şehit oldu. Geriye 4 yetim bıraktı. Gemide Gazzeli yetimlerin umutları yüklüydü.

“Mavi Marmara Filistin’e duyarlılığı geliştirdi”

Fahri kardeşimize sıkılan kurşun, aslında ülkemize ve milletimize sıkılmış bir kurşundu. Çünkü o bizleri temsilen ordaydı. Çünkü o gemi Gazze’deki ablukayı kırmak için yola çıkmıştı. Rahmetli Necip Fazıl’ın tabiriyle, o gemi, surda bir gedik açtı: Mavi Marmara Gemisi, herkesin dokunulmaz dediği İsrail’e dokundu; İsrail’in imajı yerle bir oldu. İsrail’in hukuksuzluğu dünya kamuoyuna duyuruldu. Artık dokunulabilir bir İsrail var. Artık İsrail eskisi gibi davranamıyor.  Çünkü Mavi Marmara, oluşturduğu etkiyle bütün dünyaya ulaşan bir gemi oldu. Mavi Marmara şehitlerimiz, dünyanın sessiz kalmayı tercih ettiği bir çağda, Filistinli kardeşlerimize tarihin en büyük yardımını yaptılar. Mavi Marmara Filistin’e duyarlılığı geliştirdi. Mavi Marmara Filistinli kardeşlerimize özgürlüğün ilk adımı oldu ve hala yoluna devam ediyor.

“Yaldız’ın dava bilinci ve cesareti, teşkilatımız bünyesinde her zaman hatırlanacaktır”

Şehidimizin gösterdiği yardımsever tavrı, hizmet, dava bilinci ve cesareti, teşkilatımız bünyesinde hatırlayarak çalışma arkadaşlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan, Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği  Başkanlığını yürütmektedir. Konfederasyonumuz bünyesinde Kudüs Komitesi kurulmuştur. HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET-İŞ Sendikamız, Filistin davasına desteği en üst perdeden haykıran örgütlerden biridir. Fahri kardeşimiz yaşasaydı, eminim bundan gurur duyacaktı. Çünkü Fahri Yaldız, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in, ‘dünyadaki tüm mazlumların bizden alacağı var’ vizyonunu sonuna kadar temsil etmiş bir teşkilat mensubumuzdu. Biz HİZMET-İŞ olarak, başkaları için yapıp ettiklerimizi önemsiyoruz. Ki, kurumsal olarak varlık nedenimiz de budur.

“Fahri Yaldız kardeşimizden gurur duyuyoruz”

Fahri Yaldız kardeşimizle mesai arkadaşlığı yapmış olmaktan dolayı onurluyuz. Allah mazlumların ve mazlumları dert edinenlerin yardımcısı olsun. Allah Fahri Yaldız kardeşimizin ve diğer Mavi Marmara şehitlerimizin şefaatini kabul eylesin. Biliniz ki, Mavi Marmara hadisesi, sadece bir gemiyi ve yardımı anlatmıyor: Bir istikameti, bir cihadı, bir şehitliği anlatıyor. Fahri Yaldız kardeşimizi rahmetle anıyor, Cenab-ı Allah’tan bizleri istikamet sahibi kılmasını diliyorum.”

Programda ayrıca Adıyaman Şube Başkanımız Hasan Kılınç ve Şehidimizin Oğlu Harun Yahya Yaldız birer konuşma yaptılar.

Konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Fahri Yaldız’ın kardeşi ve oğluna, şehidimizin kendi el yazısıyla yazdığı ‘Özgeçmiş’ini ve Türk bayrağı işlemeli Kur-an’ı Kerim hediye etti.