Ana Sayfa » Haberler » KOCAELİ EMEK TARİHİNİN EN KAPSAMLI GREV OYLAMASI YAPILDI

KOCAELİ EMEK TARİHİNİN EN KAPSAMLI GREV OYLAMASI YAPILDI

BÜYÜKŞEHİR’DE ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZ GREVE ‘EVET’ DEDİ

Sendikamız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belde A.Ş.’de çalışan 4 bin 723 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuz alınamaması üzerine grev oylamasına gitti.

Sendikamız ile YERELSEN arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücret ve sosyal haklar konusunda bir anlaşma sağlanamadı.

Bunun üzerine yasal takvime uyularak grev oylamasına gidildi. 7 Ocak 2021’de gerçekleştirilen grev oylamasına üyelerimizin büyük çoğunluğu greve evet dedi.

Bundan sonraki süreçte işveren tarafından olumlu bir sonuç alınmaz ise greve gidilecek.

İşçiler “Evet” Dedi Kocaeli’de Bir İlk Gerçekleşti

Yıllardan beri birçok işçiye ekmek kapısı olan, işçi denince, emek denince akla ilk gelen sayılı şehirlerimizden birisi olan Kocaeli’de tarihinin en büyük grev oylaması gerçekleşti.

Genel Başkan Yardımcımız Keskin’den, Grev Oylamasına Katılan Üyelerimize Destek

Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, grev oylamasına katılan üyelerimize destek ziyaretinde bulundu.

Grevin bir hak olduğunu ifade eden Keskin, HİZMET-İŞ ile YERELSEN arasında yürütülen görüşmelerden olumlu sonuç alınamaması üzerine greve gidildiğini söyledi.

Üyelerimiz Gereken Cevabı Verdi

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve grev oylaması ile ilgili açıklamada bulunan Kocaeli Şube Başkanımız İdris Ersoy, “1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girecek toplu iş sözleşmemizin görüşmeleri pandemi nedeniyle eylül ayının ortalarına kadar aksadı. 60 günlük yasal görüşme ve arabulucu süresi içinde  anlaşma sağlayamadık. Bizde yasal sürecimize uyarak grev oylaması başlattık ve Belde A.Ş genel müdürlüğü için yasal grev oylamasını yaptık. İşçi arkadaşlarımızda  işveren sendikasının bu katı tutumundan, emekçileri rencide eden ücret tekliflerinden dolayı grev oylamasında evet diyerek gerekli cevabı vermiş oldular. Grev bir amaç değildir, istenilen bir durum değildir, bir zorunluluktur. Biz ‘bu iş yerinde grev vardır’ afişini asmak zorunda kalıyorsak, bu mecburiyettendir” şeklinde konuştu.