Ana Sayfa » Haberler » KIRŞEHİR ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KIRŞEHİR ŞUBEMİZİN GENEL KURULU COŞKU İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kırşehir Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, 9 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da Kırşehir’de örgütlülüğün artırılmasına vurgu yapıldı.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı genel kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal, MHP İl Başkanı Arif Kılıç, Ak Parti İl Başkan Yardımcıları Emin Dulkadir ve Aydın Kahraman, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, MÜSİAD Kırşehir Başkanı Ömer Ali Öz, Kırşehir Şube Başkanımız Hızır Gürler, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Kayseri Şube Başkanımız Serhat Çelik, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Recep Dere, Ankara 5 No’lu Şube Başkanımız Murat Demirtaş, Ankara 7 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Genç, Aksaray Şube Başkanımız Yasin Emekli, Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkan Yardımcısı Esma Hatun Taşpınar, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in Divan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

“KIRŞEHİR TARİHİ, BİR MEDENİYET MERKEZİDİR”

Kırşehir’in, Ahi Evran’ın kurduğu Ahilik Teşkilatı’yla sivil toplum kuruluşlarının esasını oluşturan önemli bir merkez olduğuna dikkati çeken Arslan, “Ahi Evran sadece bir Ahi değil, aynı zamanda toplumu yerleşik hayata dönüştüren bir medeniyetin inşasında rol alan önemli bir misyon adamıdır. Milletimizin, ülkemizin, topraklarımızın bağımsızlığı için sağına soluna bakmadan bir mücadele başlatan büyük bir kahramandır. Kırşehir, yetiştirdiği değerlerle, ilim ve mücadele tarihiyle bir medeniyet merkezidir” dedi.

“KIRŞEHİRLİ EMEKÇİLERE HİZMET İÇİN BÜYÜK BİR ADIM ATTIK”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak Kırşehir’de başlattıkları örgütlenme mücadelesini önemli bir aşamaya getirdiklerini kaydeden Arslan, Kırşehir İl Başkanlığı’nı şubeye dönüştürerek, Kırşehirli emekçilere hizmet noktasında büyük bir adım attıklarını söyledi.

Arslan, HİZMET-İŞ Sendikamızın Kırşehir’de onurlu bir mücadele yürüttüğünü söyledi.

SENDİKAL BASKILARI DEĞERLENDİRDİ

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in sendikal mücadeleye hiçbir zaman siyasal tercihleri dahil etmediğini belirten Arslan, buna rağmen, 2019 yerel seçimlerinde yönetimi CHP’ye ve HDP’ye geçen bazı belediyelerde HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’e karşı haksız bir operasyon yürütülerek 10 bine yakın HAK-İŞ’li emekçinin işten çıkarıldığını, 60 binin üzerinde HAK-İŞ’li emekçinin de sendikalarımızdan baskı ve tehditle istifa ettirildiğini söyledi.

“HAK-İŞ’İN GÜCÜ, TÜRKİYE’NİN GÜCÜDÜR”

Demokrasi, özgürlükler ve sendikal hakları herkes için talep ettiklerini ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “Demokrasiyi işverenler için de istiyoruz. Bizim olduğumuz yerde çatışma, kavga, birbirimizi yenmek üzerine oluşturulmuş bir rekabet asla olamaz. Değerlerimizle sorunu olmayan, bizimle birlikte çalışmak isteyen herkesle çalışmaya devam ediyoruz. Bazı CHP’li belediyelerle çalışmaya devam ediyoruz. Sendikal hareket, demokrasi için önemli bir ana taşıyıcıdır. Sendikal hareketin zayıf, güçsüz ve bir anlamda gerçekten gerilediği ülkelerde demokrasi de aynı şekilde kırılgandır, aynı şekilde zayıftır. Onun için, demokrasimizin güçlendirilmesi için sendikal harekete ihtiyaç var. HAK-İŞ’e ayrıca ihtiyaç var. Biz şuna inanıyoruz, HAK-İŞ’in gücü, Türkiye’nin gücüdür. HAK-İŞ büyüdükçe Türkiye’de büyüyor. Bunun için mücadele ediyoruz. Bütün baskıları, tehditleri ve engelleri aşıyoruz.”

“HAK-İŞ, YENİ BİR SENDİKAL ANLAYIŞI İNŞA ETME MÜCADELESİNİN ADIDIR”

22 Ekim’de HAK-İŞ Konfederasyonumuzun  46. kuruluş yıldönümünün coşkuyla kutlandığını hatırlatan Arslan, HAK-İŞ’in kurulduğu ilk günden itibaren değerlerinden, hedeflerinden, ilkelerinden vazgeçmeden aynı istikamette daha güçlü şekilde yoluna devam ettiğini belirtti. Arslan, “HAK-İŞ, gelecekte de yeni bir sendikal anlayışı inşa etme mücadelesinin önemli bir adıdır” dedi.

“GÖVDEMİZİ DE TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ”

Sendikal mücadelenin sadece toplu sözleşme yapmak ve sosyal hakları daha ileriye taşımaktan ibaret olmadığını belirten Arslan, demokrasiye sahip çıkmak da sendikal hareketin öncelikleri ve görevleri arasında olmalıdır. HAK-İŞ olarak her zaman demokrasimizin geliştirilmesi ve zorlukların aşılmasında sadece elimizi değil, gövdemizi de taşın altına koyduk. Bir kısım sıkıntıların ülkemize dayatılanlara ‘Hayır’ demenin bedeli olduğunun farkındayız. HAK-İŞ olarak milletimizin ve devletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz” dedi.

“HAK-İŞ, ULUSLARARASI SENDİKAL HAREKETİN GÜÇLÜ BİR AKTÖRÜDÜR”

HAK-İŞ’in yerli ve milli duruşuyla ülkemize diğer katan bir örgüt olmanın yanı sıra uluslararası sendikal hareketin de güçlü bir aktörü olduğunu kaydeden Arslan, “HAK-İŞ olarak 160 ülkede 365 konfederasyonun ve 210 milyon emekçinin üyesi olduğu ITUC başkan yardımcılığını yürütüyoruz. Hem ülkemizde hem de dünyada farklı bir sendikal anlayışı inşa etme mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

GENEL BAŞKAN VEKİLİMİZ ÖZ: “KIRŞEHİR, SENDİKAL KODLARIMIZDA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR”

Genel kurula hitaben konuşmalarını gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, büyük bir kültürel mirasa sahip olan Kırşehir’in önemine dikkat çekti.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, Ahi Evran Veli başta olmak üzere Kırşehir’in yetiştirdiği ilim ve kültür insanlarını rahmet, minnet ve saygıyla andı.

“KIRŞEHİR’İN DEĞERLERİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR”

Kırşehir’in manevi büyüklerimizin toplumun yolunu aydınlatmaya devam ettiğini ifade eden Öz, “Bu açıdan Kırşehir, bizim sendikal kodlarımızda önemli bir kilometre taşıdır. Kırşehir, değerleriyle örtüştüğümüz bir şehirdir. Kırşehirli ilim adamlarımız, manevi değerlerimiz bizim yolumuzu aydınlatıyor, bize ışık saçıyor. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak Ahi Evran-ı, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin yolundan ilerliyoruz” dedi.

“TAŞERON İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELEMİZ BAŞARIYLA SONUÇLANDI”

HİZMET-İŞ Sendikamızın Kırşehir’de 2004 yılından bu yana örgütlü olduğunu hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz Öz, şunları kaydetti: “Kırşehir’de 17 yılda önemli aşamalar kaydettik. Başlangıçta 250 arkadaşımız vardı. Sonra bir kanun düzenlemesi çıktı. Arkadaşlarımızın 15-20’si hariç hepsini diğer kurumlara göndermek zorunda kaldık. Sonra ilçe belediyelerinde örgütlendik. Özellikle taşeron döneminde çalışan arkadaşlarımızı örgütlemeye başladık. Bir kere daha büyüdük. Ardından belediyelerin şirketlerinde kamuda taşeronlar yanında çalışan arkadaşlarımızı sendikalı yapmak için tüm Türkiye genelinde ve Kırşehir’de büyük bir emek ortaya koyduk. Bütün mücadelelerimizin karşılığını da aldık. 2014 yılında büyük kampanya ile başlattığımız mücadelemizin sonucunu 2018’de aldık. Arkadaşlarımızın kadroya geçmesiyle beraber bu mücadeleyi bir anlamda neticelendirdik. Bu mücadeleyle beraber Kırşehir’de bir kere daha büyüdük. Ancak 2019 yılına geldiğimiz zaman Kırşehir’imizde bir kere daha bir miktar küçüldük. 2019 bizim açımızdan kritik bir dönem oldu. Sebeplerini mutlaka doğru irdelemek, konuşmak, değerlendirmek lazım.”

“SENDİKAL ÇALIŞMALAR SİYASİ TERCİHLERLE PARALEL OLMAMALI”

Belediyelerde siyasi yelpazedeki değişime bağlı olarak bir kısım uygulamalar içerisine girilebildiğini ifaden Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Biz burada şuna çok kıymet veriyoruz. Üyelerimiz elbette ki siyasi tercihlerine uygun olarak bir tercihte bulunacaktır. Seçim döneminde o tercihlerinin gereğini yapacaklardır. Ancak sendikal çalışmalar böyle değil. Sendikal çalışmaların siyasi tercihlerle paralel olduğunu biz hiçbir yerde görmedik. Sendikal değişimin olabilmesi için özgür irade gerekir. Eğer özgür irade varsa, işçi arkadaşlarımız özgür iradeleriyle sendikal tercihlerini değiştiriyorlarsa buna hep beraber saygı duyarız. Fakat 2019 seçimleri sonrasında yapılan sendikal tercihlerin böyle olduğunu çok fazla söylemeyiz. Bolu’da, İstanbul’da, İzmir’de, Çanakkale’de, Doğu Anadolu Bölgesi’nde işçinin özgür iradesine çok da saygı gösterildiğini duymadık, şahit olmadık. Ortada hiçbir neden yokken Antalya’da tüm üyelerimize SMS gönderildi. Ne dendi? ‘Üyesi bulunduğunuz sendikadan ya istifa edersiniz, ya işinizi kaybedersiniz.’ Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 9 bin üyemiz grup içi SMS ile bir gecede sendikamızdan istifaya davet edildi. İstifaya direnenler sürgün edildi. Bu sürgünler, bu baskılar, işten çıkarmalar o kadar ileri gitti ki; engelli bir arkadaşımız dahi sürgün edildi” şeklinde konuştu.

“Birleştiğimiz yer özgürlüklerimiz, haklarımız, adalettir; ülkemizin birliği ve bütünlüğüdür” diye konuşan Öz, “Özgür, demokratik bir hukuk devletiysek hepimiz birbirimizin hukukuna saygı göstermek zorundayız” dedi.

EMEK VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ

Sendikamızın yapılan sendikal baskılara karşı Bolu’dan Ankara’ya gerçekleştirdiği Emek ve Adalet Yürüyüşü’nü hatırlatan Genel Başkan Vekilimiz Öz, bu eylem ile sendikal baskıların bir kısmının durdurulduğunu söyledi.

“İNSANLAR EKMEĞİ, İŞİ VE SENDİKASI ARASINDA TERCİH YAPMAK ZORUNDA BIRAKILMAMALI”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde sendikal baskıların devam ettiğini belirten Genel Başkan Vekilimiz Öz, “Bu ne demokrasinin içerisine sığdırılabilir, ne de özgürlüğün içerisine yerleştirilebilir. Bu; hakkaniyetle, hukukla, adaletle bağdaşmayan bir tavırdır. İdarenin gücü kullanılarak insanların ekmeği, işi ve sendikası arasında tercih yapmak zorunda bırakılması yanlıştır” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, kadroya kavuşan emekçilerin ücret ve sosyal haklarının günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi.

ÖZDEMİR: “HİZMET-İŞ ÜYESİ OLMAK AYRICALIKTIR”

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de konuşmasında birlik, beraberlik ve mücadele mesajı verdi.

Kırşehir İl Başkanlığı’mızın Şube Başkanlığı’na dönüştürülmesiyle birlikte Kırşehir’de sendikamızın örgütlülüğünün artacağına işaret eden Özdemir, “Kırşehirli emekçileri HİZMET-İŞ Sendika’mızda örgütlenmeye davet etti.

Özdemir, “HİZMET-İŞ üyesi olmak ayrıcalıktır. Biz, üyelerimize ayrım yapmadan hizmet veriyoruz. Bizim olduğumuz yerde barış, kardeşlik vardır, kazanım vardır. Çünkü en iyi toplu iş sözleşmeleri biz yapıyoruz” dedi.

Şube Genel Kurulu’nda AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal ve Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcısı Esma Hatun Taşpınar da bir selamlama konuşması yaptılar.

Yapılan seçim sonucunda Kırşehir Şube Başkanlığımıza Hızır Gürler, şube başkan yardımcıları ise Hacı Çalışkan ve Gökhan Köse oldu.