Ana Sayfa » Haberler » İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR YÖNETİCİLERİNİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR YÖNETİCİLERİNİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR YÖNETİCİLERİNİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde beklenmeyen bir durum olan işten çıkarmalar bizleri, emekçileri ve İstanbul halkını derinden üzmüştür.

Emekçi kardeşlerimizin işi, aşı ve ekmeği için gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden çok zor şartlarda yaptıkları işlerden, özverili çalışmalarından dolayı amirlerinden takdir beklerken, işten çıkarılmaları kabul edilebilecek bir durum değildir.

Son birkaç hafta içinde, 16 milyon İstanbulluya 24 saat hizmet eden bini aşkın Büyükşehir çalışanının iş akitleri feshedilmiştir.

İşlerinden çıkarılan emekçilerimiz için her türlü hukuki ve eylemsel desteği elbette vereceğiz.

İşten çıkarılan üyelerimiz hiçbir disiplin soruşturması geçirmemiş, herhangi bir yüz kızartıcı bir davranışta bulunmamış, işini severek, layıkıyla ve liyakat esasıyla yapan emekçilerdir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, birçok toplantıda olduğu gibi CHP İstanbul Aday Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmasında da “Biz emeğin karşılığını veren bir anlayıştan geliyoruz. Emek,  sosyal demokrat belediyeciliğin ana unsurudur. Siz emeğe saygı göstermiyorsanız, emeğin kutsallığına inanmıyorsanız, bu görevi yapamazsınız. O bakımdan emekçi kardeşlerim, bürokratından asgari ücret alanına kadar herkes yüreği ferah bir şekilde işlerini yapsınlar. 1 Nisan’dan sonra daha da mutlu bir şekilde işlerini yapmaya devam edecekler” diyerek, 16 milyonun Başkanı olmayı vaad etmişti.

Sayın İmamoğlu’nu bu vaadinden hareketle, 16 milyon İstanbulluyu kucaklayan bir Başkan olmaya davet ediyoruz.

İstanbul halkı İmamoğlu’na emekçilerin işten çıkarılması için değil, bilakis İstanbul’a ve emekçilere sahip çıkması için oy vermiştir. İstanbul halkının verdiği güçlü desteğin, emekçilerin işten çıkarılması için verilmediğinin farkında olunması son derece önem arz etmektedir.

Dünyanın gözdesi İstanbul’umuzun onlarca sorunu çözüm beklerken, çalışmaları İstanbullular tarafından övgüyle karşılanan emekçilerin işinin, ekmeğinin elinden alınmasını hiçbir gerekçe haklı gösteremez.

İş akitlerinin feshedildiğini telefonlarına gelen kısa mesajla öğrenen emekçilerimiz, bu durumu hüzünle karşılamakta, Sayın İmamoğlu’nun bu uygulamayı tekrar gözden geçireceğine ve seçim öncesi taahhütlerini yerine getireceğine inanmaktadırlar.

HİZMET-İŞ Sendikası olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu sağduyulu davranmaya davet ediyoruz. Emekçilere sahip çıkmasını ve tek amacı evlerine bir lokma ekmek götürmek olan üyelerimizin işe geri alınmalarını talep ediyoruz.

HİZMET-İŞ olarak, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve kardeş sendikalarımızla birlikte üyemiz emekçilerin işe geri dönmeleri için sosyal ortak anlayışıyla çözüm üretilmesine katkı sağlamaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu konuda sendikamız üzerine düşen görevleri her zaman olduğu gibi bugün de azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir.

HİZMET-İŞ Sendikası olarak, emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, beraberiz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu ve yöneticilerinin sağduyuyla hareket ederek, işten atılan işçileri işe geri alacağını bekliyor ve istiyoruz.