Ana Sayfa » Haberler » İSTANBUL’DA SENDİKAL BASKIYA DAYANAMAYAN İŞÇİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

İSTANBUL’DA SENDİKAL BASKIYA DAYANAMAYAN İŞÇİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

İSTANBUL’DA SENDİKAL BASKIYA DAYANAMAYAN İŞÇİ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

İstanbul Büyükşehir iştiraki İSPARK A.Ş. yöneticileri tarafından yapılan sendikal baskıya dayanamayan bir işçi, kalp krizi geçirdi. Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan işçinin tedavisi devam ediyor.

Baskıların tahammül edilemez boyuta ulaştığını söyleyen işçiler, baskı ve tehditlerin sonlandırılmasını istiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK yönetici ve amirleri, HİZMET-İŞ Sendikası üyesi işçileri istifa ettirip DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na geçmeleri yönünde baskı yapıyor.

Yinelenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini CHP’nin kazanmasının ardından emekçileri hedef alan baskılar, son günlerde şiddetini artırmaya başladı.

Bazı İSPARK yöneticileri tarafından sürgün ve işten çıkartılmakla tehdit edilerek Genel-İş Sendikası’na üye olmaya zorlanan işçiler, üzerlerinde kurulan baskının kabul edilemez olduğunu belirttiler.

İşçiler işiyle tehdit ediliyor

Yönetici ve amir konumundaki kişilerin sendikalarından istifa etmeleri için ellerinden geleni yaptığını ifade eden işçiler, “Hizmet-İş Sendikamızdan ayrılıp Genel-İş Sendikası’na üye olmamız için işimiz ve aşımızla tehdit ediliyoruz” dediler.

HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin, işçilerin özgür iradeleri hiçe sayılarak başka bir sendikaya üyeliğe zorlanmasının kanunen suç olduğunu belirtti.

İSPARK yöneticileri Anayasal suç işliyor

DİSK’e bağlı Genel Sendikası’nın yönetici ve şeflerin baskısıyla işçilerin tercihini hiçe sayarak örgütlenmeye çalıştığını belirten Keskin, “İSPARK yöneticileri üyelerimizi sendikamızdan baskı ve tehditle istifaya zorlayarak, aslında Anayasal suç işliyorlar. Anayasamızda, Türk Ceza Yasasında ve Sendikal mevzuatımızda işçilerin bir sendikaya üye olması ve ayrılması güvence altına alınmış, bu konuda baskı yapılması yasaklanmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi gereğince, bir emekçiyi baskı ve tehditle bir sendikaya üye olmaya veya üyelikten ayrılmaya zorlayanlar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” dedi.

Baskı yapan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu

HİZMET-İŞ’li emekçilere tehdit ve baskı uygulayan kişiler hakkında gerekli yasal işlemleri başlattıklarını kaydeden Keskin, “Emekçilere baskı uygulayan bazı İSPARK yöneticileri ve amirleri hakkında “sendikal hakların kullanılmasını engelleme, görevi kötüye kullanma ile iş ve çalışma hürriyetini ihlal”den dolayı Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’na da inceleme ve soruşturma talebimiz ilettik” diye konuştu.

İşçiler, baskı ve tehditlerin sonlandırılmasını istiyor

2014 yılından beri HİZMET-İŞ Sendikası üyesi olan ve baskı ve tehditlerden dolayı bunalan işçiler, baskının her geçen gün artırıldığını belirtti.