Ana Sayfa » Haberler » HAK-İŞ’TEN “TERÖRE GEÇİT YOK” YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK

HAK-İŞ’TEN “TERÖRE GEÇİT YOK” YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK

EVLAT NÖBETİNİN 3. YILINDA DİYARBAKIR ANNELERİMİZİN YANINDAYIZ

Çocuklarının PKK’lı teröristlerce dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan anne Hacire Akar’ın 3 Eylül 2019’da Diyarbakır HDP İl Başkanlığı binası önünde başlattığı oturma eylemi 3. yılına girdi. Evlat nöbetinin 3. yılında Diyarbakır annelerine destek vermek amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen Sivil Toplum Örgütleri “Teröre Geçit Yok” yürüyüşü gerçekleştirdi. Konfederasyonumuz HAK-İŞ, “Teröre Geçit Yok” yürüyüşüne destek vererek, HAK-İŞ’in her zaman Diyarbakır annelerinin yanında olduğunu bir kez daha güçlü bir şekilde gösterdi.

“Teröre Geçit Yok”

HDP İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbetini sürdüren annelere destek amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen Sivil Toplum Örgütleri 3 Eylül 2021 tarihinde “Teröre Geçit Yok” yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, Diyarbakır, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak ve Gaziantep, Şube ve İl başkanlarımız ile üyelerimiz katıldı.

Yürüyüşe ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri katıldı. Ellerinde Türk bayrakları, afişler ve sloganlarla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan grup, yapılan açıklamaların ardından yürüyerek, Diyarbakır annelerinin 3 yıldır evlat nöbeti tuttuğu çadırı ziyaret ettiler.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i temsilen yürüyüşe katılan Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde yaptığı konuşmada, “HAK-İŞ Konfederasyonu ve HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak, Diyarbakır annelerinin içlerinde yanan evlat ateşinin acısını paylaşmak, haklı ve onurlu mücadelelerinde desteğimizi bir kez daha ifade etmek için buradayız” dedi.

“Herkesin Annelerin Acısını Anlaması Gerekiyor”

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, her fırsatta Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanlarında olduklarını ve acılarının dinmesi için dualar ettiklerini belirten Ayhan, “Lice’nin köyünde oturan yaşlı bir çoban HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ı arayıp 14 yaşındaki oğlunun teröristler tarafından zorla dağa kaçırıldığını anlatabiliyorsa, bizim birlik ve beraberlik içinde mücadele ederek evlatlarımızın kurtuluşu için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

 “Bu Duruş Tarihi Bir Yolculuğun Başlangıcıdır”

Ayhan, Türkiye’nin birliği ve bütünlüğü, terörün sona ermesi için annelerin ortaya koyduğu soylu mücadeleyi yürekten desteklediklerini ifade ederek, “Hiçbir güç annelerin duruşu kadar güçlü olamaz. Bu duruş tarihi bir yolculuğun başlangıcıdır. Bunu devam ettirmek, bu anneler ile birlikte olmak, onlara destek olmak, bütün milletimizin sorumluluğudur. HAK-İŞ Kadın Komitesi olarak, 170 bin kadın üyemizle Diyarbakır annelerine destek veriyoruz. Anneler evlatlarına kavuşana kadar Diyarbakır annelerimizin haklı ve onurlu mücadelesinin yanındayız” diye konuştu.