Ana Sayfa » Haberler » GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ İLE İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİNE KATILDI

GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN, SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ İLE İMZALANAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİNE KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 21 Ocak 2021 tarihinde, Tekirdağ/Süleymanpaşa Belediyesi Personel A.Ş. ile imzalanan toplu iş sözleşmesine katıldı.

Toplu iş sözleşmesi imza törenine Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Trakya Şube Başkanımız Aykut Aktemur, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Tekirdağ İl Başkanları ve üyelerimiz katıldı.

Törende konuşan Genel Başkanımız Arslan, Tekirdağ’ın sendikal hareketin önemli merkezlerinden birisi olduğunu belirtti.

Arslan, “Sendikamız HAK-İŞ/HİZMET-İŞ, Tekirdağ’da teşkilatlanmaya ve gelişmeye devam ediyor” dedi.

HAK-İŞ olarak kamuda ve belediyelerde taşeron sisteminin kaldırılması için 17 yıl mücadele verdiğini kaydeden Arslan, “Taşeron sisteminin kamu kurumlarında ve belediyelerde sürdürebilir bir sistem olmadığını yetkililere anlattık. Taşeron sistemi Türkiye için aşılması gereken bir sorundu. Taşeronda çalışan işçi arkadaşlarımız hiçbir haklarını alamıyordu, özlük hakları yoktu, tazminatsız işten çıkarılıyordu. Bunun sorunun çözülmesi için çok büyük gayret gösterdik. 1 milyona yakın arkadaşımızın kamunun ve belediyelerin kadrolarına alınmasını sağladık. Mücadelemiz neticesinde o zamana kadar kamuda istihdam edilen işçi sayısının beş katı arkadaşımız, kamu kurumları ve belediyelerde kadro aldı. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformudur” diye konuştu.

“Geçiş Döneminden Kaynaklı Hak Kayıplarını Telafi Ediyoruz”

Geçiş döneminde Yüksek Hakem Kurulu’nun belirlediği ücretlerin uygulandığını ve bundan dolayı mağduriyetlerin oluştuğuna işaret eden Aslan, “Süleymanpaşa Belediyesi’nde imzaladığımız toplu iş sözleşmesi, burada yasanın bize tanımış olduğu serbest toplu pazarlık hakkını serbestçe kullandığımız ilk sözleşmedir. Bugün Belediye başkanımız Cüneyt Yüksel ile tarihe not düşüyoruz. KHK’lı arkadaşlarımızın geçiş döneminden kaynaklanan kayıplarını birlikte telafi ediyoruz” dedi.

“Hep Daha İyi Sözleşmelere İmza Atıyoruz”

Belediye çalışanlarının 24 saat Süleymanpaşa’ya hizmet ettiğini belirten Arslan, “Kavga etmeden, birbirimizi üzmeden, tartışmaların, gerginliklerin olmadığı bir toplu iş sözleşmesi imzaladık.  Bu sözleşme gelecekte yapacaklarımızın teminatıdır.  Adım adım hep daha iyi sözleşmelere imza atacağız” dedi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, çalışanın hakkının verilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Biz Süleymanpaşa’da aynı işi yapan farklı ücretlere çalışan arkadaşlarımızın ücretlerini dengelemek için çalıştık. Ücretlerde adaletsizliği ortadan kaldırdık, özlük haklarının hukuka göre düzenlenmesini sağladık. Bu şehre hizmet eden herkesin başımızın üstünde yeri var. 205 bin hemşerimize yaşanabilir kent oluşturmak için çalışıyoruz. Toplu sözleşmemiz hayırlı olsun” dedi.

En Düşük Ücret 3 Bin 503 TL Oldu

Toplu iş sözleşmesi, Süleymanpaşa Belediyesi’nde çalışan üyelerimizi kapsıyor. Sözleşme kapsamında üyelerimizin ücretlerinde, yevmiyelerinin durumuna göre artışlar yapıldı. En düşük ücret 3 bin 5 yüz 3 TL olarak gerçekleşti. Ücretlere yapılan artışa ek olarak, bayram ikramiyesi ile 1 Mayıs ikramiyesi de sözleşmeye eklendi.

Törenin ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e, Hatay Ormanları Ağaçlandırma Arazisine, adına yapılan fidan sertifikalarını taktim etti.