Ana Sayfa » Haberler » ÇORUM ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇORUM ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çorum Şubemizin 2. Olağan Genel Kurulu, 24 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Genel kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, HAK-İŞ Eski Genel Başkanı Salim Uslu, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Öz Ağaç İş Sendikası eski Genel Başkanı Eyüp Karaderili, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar, Kırıkkale Şube Başkanımız Fatih Doğan, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Ak Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, Sosyal Güvenlik Kurumu Çorum İl Müdürü Duran Cesur, Memur Sen Çorum İl Temsilcisi Tekin Çınar, Sendikamız Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in divan başkanlığında, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Çorum’un  tarih ve kültür şehri olduğunu söyleyen HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz; “Çorum’da 22 yıllık bir geçmişe sahibiz. Çorum’da sendikamızın ve konfederasyonumuzun örgütlenme çalışmalarında çok büyük emeği olan yöneticilerimiz, büyüklerimiz, kardeşlerimiz var. Onlara ben bütün teşkilatımız adına teşekkür etmek istiyorum. Çorum’u emeğiyle özene bezene süsleyen, sendikamıza ve bize inanan, HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ teşkilatını Çorum’da başı dik vaziyette bugünlere getiren çalışanlarımıza da canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Öz: “Kadro mücadelemizi başarı ile sonuçlandırdık”

Yeni bir dönem içerisinde olduğumuzu söyleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Bu yeni dönemin ruhunu yansıtan arkadaşlarımız, belediyenin şirketlerinde çalışan arkadaşlarımızdır. HAK-İŞ olarak, belediyelerde, kamu kurumlarında ve kuruluşlarında, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan taşeron işçileri 2014 yılında örgütlemeye başladık.  2017 yılına geldiğimiz zaman kadro talebimizi daha gür sesle dile getirdik. O sesler sayesinde, Genel Başkanımızın talepleriyle, Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde kadro mücadelemizi başarı ile sonuçlandırdık” şeklinde konuştu.

“Çorum’da çalışanlarımızın ekonomik durumlarını dikkate alarak sözleşmeler imzaladık”

2018 yılından sonra geçiş dönemi yaşandığını söyleyen Öz; “O geçiş döneminin içerisinde Türkiye genelinde yüzlerce belediye şirketi olmasına rağmen bizim hassaten farklı uygulamalar yaptırabildiğimiz nadir şehirlerimizden bir tanesi de Çorum. Nadir şehirlerimizde KHK düzenlemesinin üzerinde çalışanlarımızın özellikle ekonomik durumlarını dikkate alarak sözleşmeler imzaladık. O süreç içerisinde sayın belediye başkanımız bizi kırmadı ve ilk defa KHK düzenlemesinin de üzerinde haklar getiren bir toplu iş sözleşmesini beraberce imzaladık. Bu anlayışlı tavırları nedeniyle Çorum Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye Emekçilerine Teşekkür

Zor dönemlerden geçtiğimizi söyleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Pandemi nedeniyle aşağı yukarı iki yıla yakın bir süre çalışma hayatı sekteye uğradı. Burada bulunan belediye çalışanları hiçbir zaman evlerinde kalma lüksüne sahip olmadı.  Herkes zorunlu olarak ikamete tabii tutulurken belediye çalışanları sokakta çalıştı. Çalışma yaşamı sekteye uğramasına rağmen sizler hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadınız. Milletimize hizmet etmeye devam ettiniz. Sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“Çalışanlar, enflasyonun dişlileri altında yeni bir sıkıntılı sürecin içerisindeler”

Türkiye’nin, dünyanın ve insanlığın yeni bir krizin ortasına düştüğünü söyleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Bir taraftan gıda krizi, bir taraftan akaryakıt krizi, bir taraftan da Ukrayna-Rusya Savaşı. Rusya-Ukrayna çatışması insanlığa çok ağır bir fatura ödetiyor. Görünen yüzü doğalgaz fiyatları ve akaryakıt fiyatları. Görünmeyen yüzü ise Ukrayna’nın ciddi gıda üreticilerinden biri olması nedeniyle gıda kriziyle de karşı karşıya olmamız. Bu süreç, bütün dünyayı ve bizim ülkemizi de etkisi altına aldı. Bu süreçte çalışanlar olarak da bedel ödüyoruz. Sıkıntılı bir dönemdeyiz. Çalışanlar enflasyonun dişlileri altında yeni bir sıkıntılı sürecin içerisindeler” dedi.

“Çalışanın hâlinden anlamak çalışanın dilinden anlamak herkesin yapabildiği bir şey değil”

Cumhurbaşkanı’mızın çalışanların enflasyona ezdirilmemesi için önemli tedbirleri hayata geçirdiğini söyleyen Öz; “Başta asgari ücret olmak üzere, memur ve işçi sendikalarının kamu çerçeve sözleşmeleri, memurlarımızın sosyal denge sözleşmeleri ve emeklilerin ücretleri o dönem enflasyonun üzerinde zamlarla sonuçlandı. Fakat enflasyon üzerinde artışlara rağmen bugün yaşanan kriz nedeniyle artışlar geçim ücreti için yeterli değildir. Çorum Belediyemizle de çalışanların enflasyona ezdirilmemesi hususunda görüşme trafiği yürüttük. Çorum’da çalışanlarımızın ücretlerinin iyileştirilmesi hususunda çok büyük bir nezaket ve fedakârlık örneği gösterildi. Çalışanın hâlinden anlamak, çalışanın dilinden anlamak herkesin yapabildiği bir şey değil. Her yönetici, her belediye başkanı bu hassasiyeti gösteremiyor. Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olarak, örgütlü olduğumuz tüm belediyelerde ek protokol görüşmeleri yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

“Dirayetli yöneticilerimizle ve beraberliğimizle zorlu günleri atlatacağız”

“Türkiye’nin geçmişine, bugüne ve yarınına inanıyoruz” diyen Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz; “Zorluklar her zaman oldu, olacak. Ülkemiz çok büyük zorlukları yaşadı ve atlattı. Özellikle 80’li yıllardan başlamak üzere biz, hep krizlerle mücadele eden bir ülke olduk. 1980 askeri darbesinden sonra iktidara gelen Turgut Özal, iktidarda kaldığı dönemde çok büyük zorluklarla mücadele eden bir lider oldu. 1994 krizi, 5 Nisan kararları, 2001 krizi, 2008 krizi derken 15 Temmuz hain darbe girişimi… Bütün bu zorlukları yaşayarak bugünlere gelmiş bir milletiz. Bütün bu zorlukların üstesinden mücadeleyle kalkmış bir milletiz. Bugün de tüm zorluklara rağmen biz dirayetli yöneticilerimizin iyi yönetimleriyle, milletimizin beraberliğiyle bu süreçleri en iyi şekilde atlatacağız” dedi.

Kadro kapsamına alınmayan 70 bin civarındaki emekçinin kadro beklediğini hatırlatan Öz, KİT’ler ve diğer kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere kadro HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in talebini yineledi.

“İlave tediye ve zorunlu emeklilik konusundaki ayrımcılık çalışanlar arasındaki adaleti zedeliyor”

Yerel yönetimlerin şirketlerinde çalışan işçilerin beklentileri olduğunu söyleyen Genel Başkan Vekilimiz Öz; “Yeni dönemde KHK ile yerel yönetimlerin sürekli işçi kadrolarına geçen arkadaşlarımıza ilave tediye ve zorunlu emeklilik konularında ayrımcılık uygulanıyor. İlave tediye düzenlemesi ve zorunlu emeklilik konusundaki bu ayrımcılık belediye çalışanları arasındaki adalet duygusunu zedeliyor. 6772 sayılı kanundan doğan 52 yevmiye tutarındaki ilave tediyeden belediye şirketlerinde çalışan arkadaşlarımızın yararlandırılmasını, iş hukukumuzun temelinde zorunlu emeklilik olmamasına rağmen KHK kapsamında kadrolu işçi olanların zorunlu emekliliğe tabii tutulmalarını talihsizlik olarak görüyoruz.  Bu sorunların düzeltilmesi olmazsa olmazlarımızdandır. Günümüzde EYT sorununun yaşandığı bir dönemde  işlerinde çalışmak isteyenlerin emekli edilmesi, emekli olmak isteyenlerin de emekli edilmemesi yaman bir çelişkidir” dedi.

“HİZMET-İŞ, taban demokrasisini doğrudan uyguluyor”

Sendikamızın yeni bir bakış açısıyla üyelerimizin karşısında olduğunu söyleyen Öz; “696 sayılı KHK ile belediye şirketlerinin sürekli işçi kadrolarında çalışmaya başlayan üyelerimizin hiçbir ayrım yapılmaksızın sendikamızın bütün kademelerinde temsil edilmesini istiyoruz. Buna uygun olarak delege seçim yönetmeliğimizi baştan aşağı değiştirdik. Tüm seçim süreçlerimizi üyelerimize doğrudan SMS’ler göndererek duyuruyoruz. HİZMET-İŞ taban demokrasisini doğrudan uygulayan bir sendika,  Türkiye’de bu sistemi uygulayan bir başka sendika daha yok. Benzeri bir düzenlemeyi temsilci seçimlerimizde hayata geçireceğiz” dedi.

Özdemir: “Sendikal harekete farklı bir bakış açısı getirdik”

Gerçekleştirilen Çorum Şube 2. Olağan Genel Kurulu’nda divanı yöneten Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir de bir konuşma gerçekleştirdi. Özdemir; “Çorum Şubemiz, sizler desteğinizle HİZMET-İŞ Sendikamızın ayakta durmasına vesile oluyorsunuz. HİZMET-İŞ Sendikası demek birlik, beraberlik, kardeşlik, mücadele, dayanışma demek. Sendikamızın olduğu yerde kavga değil, sadece mücadele görürsünüz. Biz, dikleşmeden dik durmasını bilen, işçilerle, emekçilerle insanlığa 24 saat hizmet eden bir sendikayız” dedi.

Genel kurulda; HAK-İŞ eski Genel Başkanı Salim Uslu, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan ile adaylar da birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Köroğlu, Yeniden Başkan Seçildi 

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda Çorum  Şube Başkanlığımıza Mustafa Köroğlu yeniden seçilirken, Şube Başkan Yardımcılarımız Adem Yalçınkaya ve Mustafa Ünalan oldu.