Ana Sayfa » Haberler » BAŞÖRTÜSÜNE DİL UZATAN CAN ATAKLI’YI KINIYORUZ

BAŞÖRTÜSÜNE DİL UZATAN CAN ATAKLI’YI KINIYORUZ

Genel Başkan Vekilimiz ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, başörtülü öğretmenlerin ders vermesini facia olarak değerlendiren Gazeteci Can Ataklıyı kınadı. Öz, “Gazeteci Ataklı’yı kullandığı çirkin sözler ve ayrıştırıcı dilden dolayı kınıyorum. Yaptığı son derece yanlış ve tehlikelidir. Ataklı’nın sözleri zihinlere 28 Şubat sürecini akıllara getirmekte ve toplumu provoke etmektedir” dedi.

Genel Başkan Vekilimiz ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Gazeteci Can Ataklı 23 Mart 2020 tarihinde Tele1 Televizyonunda, TRT-EBA TV ve ‘eba.gov.tr’ üzerinden başlatılan uzaktan eğitim derslerinin başörtülü öğretmenler tarafından verilmesini yanlış bir uygulama ve facia olarak değerlendirmiştir. Ataklı, ülke olarak riskli bir dönemden geçtiğimiz bu süreçte toplumun birlik ve beraberliğini bozan ayrıştırıcı dille haddini aşmıştır. Ataklı’nın başörtüsü üzerinden pirim yapmaya çalışması, en az, “Başörtülü bir öğretmen bu ülkenin çocuklarına rol model olamaz” sözleri kadar üzüntü vericidir.

Görünen odur ki, her geçen gün marjinalleşen, marjinalleştikçe azgınlaşan azınlık güruh, eğitimin aksamaması için geliştirilen uzaktan eğitim uygulamasının ilk günlerinde yayınlanan ders anlatan başörtülü öğretmenden, Adnan Menderes’in hikâyesini anlatan bir çizgi filmden, liselere dönük derslerin arasında söylenen ilahiden rahatsız olmuştur.

Başörtüsü, Yüce Dinimiz İslam’ın emirleri arasında yer almakla birlikte, kadınlarımızın kendi özgür iradeleri neticesinde tercih ettiği bir kıyafettir. Ayrıca başörtüsü tüm toplumumuz tarafından kabul gören bir giyinme biçimidir.

Kadınlarımız kamunun her alanında özgürce çalışmaktadır ve çalışacaktır. Başörtülü kadınların tv ekranlarında, okullarda, hastanelerde, adliyelerde, TBMM’de hasılı tüm kamusal alanlarda görülmesi kadar doğal bir durum yoktur.

Aksi bir tavır, başörtülü kadınları çalışma hayatından dışlamaktır; kişi hak ve özgürlüklerine aykırı bir tutumdur. Manevi değerlerimize hazımsızlıktır.

Bu çirkin ve ayrıştırıcı sözler karşısında kayıtsız kalamayız. Can Ataklı’yı çirkin ve ayrıştırıcı sözlerinden dolayı kınıyor ve özür dilemeye çağırıyoruz.

İdari ve cezai tahkikatlar gerçekleştirilerek, kendisine gerekli ceza bir an evvel verilmelidir.

HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası olarak, konunun takipçisi olacağız.”