Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, SENDİKALI KADIN LİDERLERİN YETİŞTİRİLMESİ EĞİTİM PROGRAMINA KATILDI

ARSLAN, SENDİKALI KADIN LİDERLERİN YETİŞTİRİLMESİ EĞİTİM PROGRAMINA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 13 Eylül 2021 tarihinde, Genel Merkez Kadın Komitemizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlediği ‘Sendikalı Kadın Liderlerin Yetiştirilmesi Eğitim Programı’nın açılış toplantısına katıldı.

Emek Konukevimizde koronavirüs önlemlerine uygun düzenlenen eğitim programına Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Oleyis Genel Başkanı Vedat Böke, Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Av. Tuncay Dolu, Öz Toprak-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Özben, HAK-İŞ Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, Ankara Şube Başkanlarımız ve Şube Başkan Yardımcılarımız, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Kadın Komite Başkanları, sendikacı kadınlar, uzmanlarımız ve basın mensupları katıldı.

“Kadınların işyerlerinde yaşadığı sorunların çözümüne öncelik veriyoruz”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, emekçi kadınların işyerlerinde yaşadığı sorunların çözümüne öncelik verdiklerini söyledi.

Bir işe girmiş, hayatını, rızkını iş yerinden kazanmaya çalışan kadınların sorunlarıyla ilgilenmek zorunda olduklarını belirten Arslan, “Hedef kitlemiz çalışan kadınlar olsa da bütün kadınların sorunları bizi ilgilendirir. Onlar için duyarsız olamayız” dedi.

“Kadınların kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri İçin Faaliyetler Yapıyoruz”

Kadınların yaşadıkları sorunları bir insanlık sorunu olarak gördüklerini ifade eden Arslan, “Biz sağımıza solumuza bakmadan, asla geri adım atmadan kadınların yaşadıkları sorunları çözmeye çalışıyoruz. HAK-İŞ ve sendikalarımız çalışma hayatına girmiş, birçok sorunla mücadele eden kadın üyelerimizin, kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, içlerinde var olan yetenek ve mücadeleyi ortaya çıkarabilmeleri ve kendilerine güvenlerini daha da artırmaları için bir dizi eğitim faaliyeti gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Birlikte Başarmayı Öğrenmemiz Gerekiyor”

Kadınların sendikalar tarafından örgütlenmesi noktasında sorumluluğun HAK-İŞ’e düştüğünü belirten Arslan, “Kadın ve sendika, kadın ve çalışma hayatı, kadın ve emek gibi tartışmaları sürekli yapıyoruz. Kadınların sorunlarını ve çözüm önerilerimizi dile getiriyoruz. HAK-İŞ’in ilkeleri, değerleri, kuralları, tarihsel sorumluluğunun üzerimize yüklediği o vebali de dikkate alarak asla çizgimizden vazgeçmeden, kadın ve erkek birlikte çalışmayı, birlikte başarmayı öğrenmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sendikamızın üye sayısını yüzde 28’inin kadın olduğu bilgisini paylaşan Arslan, kadınların sendikal hayata katılımlarını teşvik etmelerinden dolayı Hizmet-İş teşkilatına teşekkür etti.

“Her Zaman Darbelerin Karşısında Yer Aldık”

Arslan, eğitim programında 41. yıldönümünden dolayı utançla anılan 12 Eylül askeri darbesi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Olağanüstü dönemlerde darbelere karşı dik durmanın yiğitlik olduğuna dikkat çeken Arslan, darbeye destek verenlerden ise hala hesap sorulmadığını anımsattı. Arslan, “Darbelerin sivil unsurları hala yargılanmadı. İş döndü dolaştı bir avuç generale yıkıldı. Medyada tetikçilik yapanlar, destek veren yüksek hakimler, üniversiteleri kışlaya çevirenler neden yargılanmıyor? 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarımızı polis coplarıyla dövdürenler niye yargılanmadı? Darbe yapıldığında finans kaynağı sağlayanlar, darbe yapıldıktan sonra kaynaklarını heba edenler neden yargılanmadı” dedi. Arslan, bütün bu soruları darbeler tekrar olmasın diye tekrar tekrar dile getirdiğini ifade etti.

“Darbe Dönemlerinde Kazanılmış Haklarımızı Kaybettik”

Darbelerin faturasını emekçilerin ödediğini belirten Arslan, darbeler döneminde kaybedilen haklara dikkat çekti. Arslan, ”12 Eylül 1980 yılından 1985 yılına kadar, yaklaşık 5 yıl toplu iş sözleşmesiz kaldık. Toplu iş sözleşmelerini, yüksek hakem kurulu otomatik olarak imzaladı. Kazanılmış haklarımızı kaybettik. 28 Şubat süreci bu ülkenin 300 milyar dolarının kaybolduğu bir dönem oldu. Toplumumuz yoksullaştı. 15 Temmuz’un ülkemize maliyeti yaklaşık bir trilyon dolar oldu. 2023’te milli geliri kişi başı 25 bin dolar olarak hesaplarken, bugün hala 8 bin dolarlardayız” dedi.

“HAK-İŞ’in Darbeler Karşısında Duruşu Nettir”

HAK-İŞ ve sendikalarımızın darbelere karşı dik duruşunun başarı ve onur vesilesi olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “HAK-İŞ’in darbelere karşı duruşu; Türk demokrasisi adına, Türk sendikal hareketi adına, Türkiye’nin geleceği adına, milli irade adına tarihi bir başarıdır. 12 Eylül darbesi, 28 Şubat süreci, 15 Temmuz, 12 Mart muhtırası ve 27 Mayıs darbesinde binlerce canı kaybettik. Ülkemizin geleceğini kaybettik. Demokrasimizin kesintiye uğratılması Türkiye’nin bölgemizde ve dünyada daha etkin olmasının önünde engel oldu. Tarihimizin hiçbir döneminde hiçbir zaman darbe, muhtıra, müdahale gibi girişimlerin içinde olmadık. Her zaman darbelerin karşısında yer aldık. Bu HAK-İŞ’in en büyük onur kalesidir.”

“Sivil Anayasa değişikliklerine destek verdik”

2010 yılında Anayasa’nın 15. maddesinin değiştirilip, darbe yapanların yargılanmasının önünün açılmasında HAK-İŞ’in büyük katkıları olduğunu belirten Arslan, “2010 referandumunda Türkiye’yi karış karış gezdik. O zamanki Anayasa değişikliği neticesinde hem 12 Eylül’ü yapanlar hem de 28 Şubat sürecini yönetenler yargılandı ve rütbeleri söküldü” diye konuştu.

Keskin: “Sendikal Harekette Kadının Yeri Çok Önemlidir”

Pandemi döneminde fedakarca çalışan kadın emekçileri selamlayarak konuşmalarına başlayan Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin, projenin içeriği ile ilgili bilgiler vererek, “Ülkenin çağdaşlığı ve gelişmişliğini kadınların çalışma hayatına verdiği katkılardan anlayabiliyoruz. Sendikal harekette kadının yeri çok önemlidir. Kadınların çalışma hayatında ve sendikal hayatta yer almasının öncüsü HAK-İŞ ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan’dır” dedi.

“Biz HAK-İŞ’i Temsil Ediyoruz”

Kadınların hem iş yaşamında hem de aile hayatında zor bir görev üstlendiklerini ve bu durumun takdire şayan olduğunu belirten Keskin, “Temsilci olmak demek sabırlı olmak demek. İnsanları sabırla, dikkatle dinlemek demek.  Temsilci olmak demek bilgili olmak demek. Biz HAK-İŞ’i temsil ediyoruz.  İş yerlerinde sorunlarımızı kavga etmeden diyalogla çözmeliyiz. Bu programı düzenleyen, emeği geçen herkese, çok teşekkür ediyorum. Kendilerini kutluyorum” şeklinde konuştu.

Eğitim programının öğleden sonraki oturumunda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kürşat Tutar ‘Türk Sendikal Hareketi ve Kadının Örgütlenmesi’ konusunda, Öz Gıda-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Aybüke Bengü Özmutaf  ‘Sendikal Hayatta Kadının Güçlendirilmesi’ konusunda, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan ‘Sendikal Kimlik ve Aidiyet’ konusunda, İletişim Uzmanı Rahim Aladağ ‘Liderlik Ruhu Ve Motivasyon’ konusunda ve Davranış Bilimleri Uzmanı Ceren Doğan ‘Etkin Sendikacılık ve Takım Olmak’ konusunda, katılımcılara eğitim verdi.

Eğitim programı katılımcılara fidan bağış sertifikası ve eğitim katılım sertifikası takdimi ile son buldu.