Ana Sayfa » Haberler » MERSİN ŞUBEMİZİN 6. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MERSİN ŞUBEMİZİN 6. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin Şubemizin 6. Olağan Genel Kurulu, 6 Nisan 2021 tarihinde, gerçekleştirildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe, temizlik ve hijyen koşullarına uygun gerçekleştirilen genel kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan videokonferans yöntemiyle katılırken,  HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Celal Yıldız, Mehmet Keskin, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Genel Sekreterimiz Remzi Karataş, Mersin Şube Başkanımız Hüseyin Gün, Adana Şube Başkanımız Abdurrahman Yücel, Karaman Şube Başkanımız Mehmet Bayrakçı, Niğde Şube Başkanımız Kadir Yenel, Genel Merkez Kadın Komite Başkanımız Hatice Ayhan, şube delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in divan başkanlığında başladı.

ARSLAN: “ANTİDEMOKRATİK GİRİŞİMLERİ ŞİDDET VE NEFRETLE KINIYORUZ”

Genel Başkanımız Arslan, 104 emekli amiralin imzasıyla yayınlanan bildiriye tepki göstererek, “Gece yarısı yayınlanan bildiriye karşı HAK-İŞ Konfederasyonumuz, aynı gün içinde bir karşı bildiri yayınlamıştır. Bu bildiriye karşı çok net ve çok sert bir tavır koyduk. Bu ülke ne yazık ki darbelerden çok çekti.  Darbelerin faturasını en çokta çalışanlar olarak biz ödedik. Başta 12 Eylül darbesi olmak üzere, 28 Şubat süreci, 27 Nisan e-bildirisi, 71 muhtırası ve 15 Temmuz gibi ülkenin geçmişine ve geleceğine kasteden darbeci zihniyetten, en çok çalışanlar olarak biz çektik” dedi.

“KİMSE MİLLETİMİZE AYAR VEREMEZ”

12 Eylül askeri darbesinde çalışanların ikramiyelerinin sınırlandırıldığını, kıdem tazminatı hakkının talan edildiğini ifade eden Arslan, “Sendikal yapılarımız darmadağın edildi. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ kapatıldı. Çok zorluk çektik.  Özellikle 28 Şubat‘ta da benzer şekilde bir post modern darbe ile karşılaştık.  Ne yazık ki Türkiye’nin 300 milyar doları hortumlandı ve Türkiye büyük bir yoksullukla karşı karşıya kaldı. Kazanılmış haklarımızı kaybettik. Ama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 15 Temmuz’da bu darbecilere hadleri bildirildi. 15 Temmuz’da sokaklara dökülen milletimiz, siyasal görüşleri ne olursa olsun FETÖ’cü hainlere karşı dik durdu.  Biz HAK-İŞ olarak, demokrasi ve millet iradesine darbe iması oluşturacak tüm açıklamaları şiddetle ve nefretle kınıyoruz.  Milletin imkanlarıyla o makamlarda olanlar millete ayar veremez, demokrasimize müdahale edemezler.  Oturdukları yerlerden ahkam kesenler hadlerini bilecek” dedi.

“HADDİNİ BİLMEYENLERE HADLERİNİ BİLDİRMEK İÇİN DEMOKRATİK TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ”

HAK-İŞ’in hangi dönem olursa olsun kim iktidarda olursa olsun darbelere karşı net bir tavır aldığını ve bu tavrından dolayı da ağır faturalar ödediğini söyleyen Arslan, “Demokrasimize bundan sonrasında da sahip çıkacağız. Demokrasi yoksa sendikacılık yok, demokrasi yoksa haklarımız yok. Haddini bilmeyenlere hadlerini bildirmek için demokratik tepkimizi koyacağız” dedi. Demokrasilerde ifade özgürlüğünün olduğunu, ancak örgüt kurarak gece yarılarında yüce Türk milleti diyerek başlayan bildiriler yayınlamanın tarihi deneyimlerimizle darbelere zemin hazırlama anlamına geldiğini ifade eden Arslan, Türkiye’de bu tür imaların bir daha konuşulmaması için sorumlularından yargı önünde hesap sorulmasının önemine dikkat çekti. Arslan, “Bu ve benzeri girişimlere karşı gerek yargının gerekse tüm sivil toplum örgütlerinin tepki koymasını demokrasimiz açısından çok önemli ve anlamlı buluyoruz. 15 Temmuz’da sokaklara çıkan ilk HAK-İŞ olmuştur bugünde bunlara karşı gereken ilk tepkiyi HAK-İŞ göstermiştir” diye konuştu.

KİT’LERDE ÇALIŞAN EMEKÇİLERİN KADRO ALABİLMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

KİT’lerde çalışan henüz kadro alamamış emekçiler için mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Arslan, “Mersin bölgesinde başta PTT olmak üzere, Devlet Hava Meydanları, Devlet Malzeme Ofisi, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi KİT’lerde uzun yıllardır örgütlü olduğumuz, toplu sözleşme süreçlerini sürdürdüğümüz ama kadro alamadığımız arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın da kadro taleplerini inşallah gerçekleştirmek üzere yoğun bir mücadele göstermekteyiz.  696 sayılı KHK ile pek çok arkadaşımız kadro aldı ancak KİT’ler de çalışan arkadaşlarımız kapsam dışında kaldı. Mücadelemizin bir ayağını da KİT’lerdeki arkadaşlarımızın kadro alabilmesi yönünde olacak şekilde belirledik” dedi.

“MERSİN’DE YENİ BİR ADIM ATTIK”

Hizmet-İş Sendikası Mersin Şubesi’ni yeni bir temsilcilikten öte, sağlam temeller üzerine yeniden inşa edilmiş bir emek kalesi olarak gördüklerini ifade eden Arslan, “Özgür iradeyle seçilecek arkadaşlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işçi kardeşlerimizin taleplerine ve sorunlarına daha hızlı ve çözüm odaklı çalışmalar yürüteceklerine gönülden inanıyoruz” dedi.

BELEDİYE EMEKÇİLERİNE TEBRİK

Pandemi kaynaklı zorlukların en büyüğünü belediye emekçilerinin yaşadığına dikkat çeken Arslan, “Pandemi döneminde sağlık emekçilerinin yanı sıra belediyelerde çalışan üyelerimiz de zorluklarla karşılaşmıştır. Belediye hizmetlerinde gece gündüz canla başla çalışan emekçilere yürekten teşekkür ediyorum. Pandeminin önlerine engel koymasına, pek çoğunun COVID-19 testinin pozitif çıkmasına rağmen üyelerimiz işlerini hiçbir zaman aksatmadılar. Türkiye’deki bütün belediye emekçilerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK’TAN ARSLAN’A TEŞEKKÜR

Akdeniz Belediye Başkanı M. Muhammet Gültak, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a, HAK-İŞ’in ortaya koyduğu diyalog eksenli çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

İşçinin hakkını koruyan, adaleti sağlayan, işvereni de mağdur etmeyen bir anlayışın hakim olması gerektiğini ifade eden Gültak, “HAK-İŞ bu anlayışı layıkıyla temsil ediyor. Akdeniz Belediyesi emekçileri maaşlarını 4 ay geriden alıyordu. Biz maaşları zamanında ödüyoruz” dedi.

ÖZ: ÜYEMİZ OLSUN OLMASIN BÜTÜN EMEKÇİLER MÜCADELE EDİYORUZ

HİZMET-İŞ Sendikamızın Mersin’de çeyrek asırdır örgütlü olduğunu kaydeden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “Ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi Mersin’de de büyümeye devam ediyoruz” dedi.

“Üyemiz olmasa dahi bizden beklentileri olan, çözüm üretmemizi bekleyen emekçiler var. Onlar içinde mücadele edeceğiz” diye konuşan Öz, “Bundan sonraki süreçte, göreve gelecek arkadaşlarımız Mersin Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri başta olmak üzere Mersinli tüm emekçilerin sorunları için mücadele verecektir” dedi.

Tarsus ve Mersin şubelerimizde daha önce görev yapan teşkilat mensuplarımıza teşekkür eden Öz, genel kurulda seçilecek teşkilat mensuplarımızın HİZMET-İŞ bayrağını daha ileriye götüreceğine inandığını söyledi.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Yaklaşık 106 bin emekçinin iş kolu değişikliği nedeniyle Hizmet-İş Sendikamız çatısı altından ayrılmak zorunda kaldığını hatırlatan Öz, “Üyelerimiz sendikamızdan ayrılmak zorunda kaldılar ancak HAK-İŞ çatısı altında onlarla beraber olmaya ve mücadele etmeye devam ediyoruz. Bugün Hizmet-İş olarak, şehir hastanelerinde temizlik işlerinde, özel sektörde temizlik işlerinde, toplum yararına programlarda, ev ve konut işçiliğinde çalışan emekçilerimiz ile tıpkı belediye çalışanlarımız ile olduğu gibi yol yürümek istiyoruz. Bunun için örgütlenme çalışmalarımıza Türkiye genelinde hız vereceğiz. Bugün belediyelerde bin 400 iş yerinde aynı anda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütüyoruz. Pandemi dönemi nedeniyle azalan gelirler bu sözleşmelerimizin bazı iş yerlerimizde üyelerimiz lehine olmasını engelledi. Ancak pandemi döneminin de yavaş yavaş sona ermesiyle üyelerimizin hak ettikleri ücret ve sosyal hakları alması için yeni sözleşme dönemlerinde daha çok mücadele edeceğiz” diye konuştu.

ÖZDEMİR: İŞTEN ÇIKARILAN EMEKÇİLERİN İŞE İADESİNİ SAĞLADIK

2019 yerel seçimlerinin ardından Sendikamız üyesi binlerce üyemizin işten çıkarıldığını hatırlatan Genel Başkan Yardımcımız Özdemir, “Bolu’da, Adana’da İstanbul’da binlerce emekçinin ekmeğiyle oynadılar. Biz emekçilerin hakkını aramak, işe iadeleri sağlamak için Bolu’dan Ankara’ya yürüdük. 7 ay boyunca İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptık” dedi.

KESKİN: “GENEL KURULUMUZUN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Kovid-19 salgını sürecinde belediye emekçilerinin en zor sınavlardan birini verdiğini ifade eden Keskin, “En az sağlık çalışanları kadar belediye emekçileri de vatandaşlarımızın sağlığı ve refahı için emek harcadılar. Tüm belediye emekçilerini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi.

Uzun yıllar Mersin Şube başkanlığını başarı ile yürüten Hüseyin Gün’e çalışmalarından ötürü teşekkür eden Keskin, genel kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.

YILDIZ: İNŞALLAH DAHA İLERİYE GİDECEĞİZ

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamızın mücadelesi sonucu 1 milyona yakın emekçinin kadroya geçtiğini hatırlatan Yıldız, “Örgütlenmenin olduğu yerde bundan böyle taşeron olmayacak. Kadroya taşıdığımız arkadaşlarımızın geçmişten gelen hak kayıplarını telafi ediyoruz” dedi.

Kadın komitesinin çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkanı Hatice Ayhan, “HİZMET-İŞ Kadın Komitesi olarak Kadınların toplumsal hayattaki ve iş hayatındaki rol ve statülerini yükseltmeyi hedefliyoruz. Sendikal mücadelede kadın emeği ve katkısıyla güçlenerek onurlu bir gelecek inşa etmek istiyoruz” dedi.

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda Mersin Şube Başkanlığımıza Mehmet Yüce, yönetim kurulu üyeliklerine ise Fatih Bahar ve Özlem demir seçildiler.