Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, KADIN KOMİTEMİZİN GÖREVLERİ SON BULAN BAŞKANLARIYLA VİDEOKONFERANS YÖNTEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

ARSLAN, KADIN KOMİTEMİZİN GÖREVLERİ SON BULAN BAŞKANLARIYLA VİDEOKONFERANS YÖNTEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 5 Aralık 2020 tarihinde iş kolu değişikliği nedeniyle Sendikamızda görevleri son bulan kadın komite başkanlarımızla video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Video konferans yöntemiyle ile gerçekleştirilen programa Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkan Yardımcıları Arzu Kahveci, Arzu Tekin, Esma Hatun Taşpınar, Sevilay Özgür Çatma, Genel Denetleme Kurulu Üyemiz Ayşe Usta, Genel Disiplin Kurulu Üyemiz Nevin Er ve görevleri son bulan ve mevcut kadın komite başkanlarımız katıldı.

Arslan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü Kutladı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 86. yılı münasebetiyle tüm kadınlara başarılar dileyen Genel Başkanımız Mahmut Arslan, bütün kadınlara hem siyasi mücadelelerinde hem sivil toplum çalışmalarında hem de sosyal hayatlarında başarılar diledi.

“Üyelerimizin Başka Sendikalara Zorla Üye Yapılmak İstenmesine İtiraz Ettik”

HAK-İŞ camiasının büyük bir aile olduğunu belirten Arslan, “Bu ailenin bir bölümü yasal zorunluluk nedeniyle sendikalarımızdan başka sendikalara üye olmak zorunda kaldılar. Arkadaşlarımızın sendikalarının değişmesinden duyduğu üzüntüyü anlıyorum” ifadelerini kullandı.

Üyelerimizin kanuni düzenlemeyle başka sendikalara zorla üye yapılmak istenmesine itiraz ettiklerini belirten Arslan, şunları söyledi: “Bu konuda verdiğimiz mücadelemiz ne yazık ki bazı çevreler tarafından istismar edildi, bir algı oluşturulmaya çalışıldı ve maalesef bazı arkadaşlarımız da bu algıya kapıldılar. Bizim itirazımız işçilerin kendi iradeleri dışında başka bir sendikaya zorla üye yapılmasıdır. Biz arkadaşlarımızın kadrolarına, ücretlerine, sözleşmelerine itiraz etmedik. Nitekim modern köle olarak muamele gören, maraba gibi çalıştırılan bu arkadaşlarımızın kadro almalarını biz sağladık.”

“Mücadeleye yeni bir dinamizmle devam edeceğiz”

Bütün olup bitenlerden ders çıkararak mücadeleye devam edileceğinin altını çizen Arslan, “Asla pes etmiş değiliz, vazgeçmiş değiliz, henüz her şey bitmiş değil, yeni hedeflere, yeni başarılara hep beraber dah yürüyeceğiz. Yeni bir enerjiyle, yeni bir dinamizmle, yeni bir anlayışla mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Arslan, kadın komitemizin görevleri son bulan başkanlarının HAK-İŞ’e bağlı hangi sendikada olurlarsa olsunlar mücadeleden vazgeçmemelerini istedi.

“HAK-İŞ’ten Kopartılan Arkadaşlarımızın HAK-İŞ’e Bağlı Sendikalara Geçmeleri İçin Mücadele Edeceğiz”

HİZMET-İŞ’in çalışan kadınların örgütlülüğü hususunda en kurumsal sendika olduğunu belirten Arslan, “HİZMET-İŞ’te hukuken görevleri sona ermesine rağmen hala bir HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ neferi gibi çalışmaya devam eden arkadaşlarımızı görünce gerçekten ne kadar hayırlı bir iş yapıldığını görüyorum. Arkadaşlarımızın bundan sonraki mücadelelerini aynı inanç ve kararlılıkla sürdürmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

HAK-İŞ’te görev almanın önemine vurgu yapan Arslan, şunları kaydetti: “Hastanelerde çalışan arkadaşlarımız büyük ölçüde Öz Sağlık-İş Sendikamızın üyesi oldular. Orada mücadeleyi sürdürecekler. Bazı arkadaşlarımız Öz Büro-İş Sendikamızın üyesi olarak kalacaklar, bu arkadaşlarımızın HAK-İŞ bünyesinde kalmaları çok değerli ve kıymetlidir. HAK-İŞ’ten kopartılan arkadaşlarımızın HAK-İŞ bünyesindeki sendikalara geçmeleri için mücadele edeceğiz.”

Kadın Komitelerinin önemine vurgu yapıldı

Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkanı Hatice Ayhan da 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü vesilesiyle, Genel Başkanımız ve kadın komite başkanlarıyla toplantı yapmanın önemine vurgu yaptı.

Sendikamız kadın komitesinin kurulduğu 2007 yılından bu yana büyümeyi sürdürdüğünü belirten Ayhan, çalışan kadınlar olarak HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ ile birlikteliklerini daha ilerilere taşıyacaklarını söyledi.

HAK-İŞ Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin de kısa zamanda büyük çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek, kadın komitelerinin sendikalarda büyük görevler üstlendiklerine vurgu yaptı.

Programda Sendikamız Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Ayşe Usta, Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Nevin Er ve Kadın Komitemiz Başkan Yardımcıları da birer selamlama konuşması yaptı.