Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, İSTANBUL 13 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

ARSLAN, İSTANBUL 13 NO’LU ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 9 Eylül 2021 tarihinde, İstanbul 13 No’lu Şubemizin 1. Olağan Genel Kuruluna video konferans yöntemiyle katıldı.

Koronavirüs önlemlerine uygun gerçekleştirilen Genel Kurula; HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Halil Özdemir, Mehmet Keskin ve Celal Yıldız, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Canpolat, İstanbul 2 No’lu İETT Şube Başkanımız Abdullah Kaya, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Yücel Fırat,  İstanbul 5 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şişman, İstanbul 7 No’lu Şube Başkanımız Nizamettin Yurul, İstanbul 10 No’lu Şube Başkanımız Mustafa Şimşek, İstanbul 11 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Göktürk, İstanbul 12 No’lu Şube Başkanımız Ramadan Aygün, İstanbul 14 No’lu Şube Başkanımız Kürşad Çakmak,  Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların İstanbul şube ve il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in divan başkanlığında, aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı

“Aşı Karşıtlığını Kabul Etmemiz Mümkün Değil”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Covid-19 ile mücadelede aşının önemine değinerek, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra en güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılama faaliyeti olduğunu söyledi.

Aşılama kampanyasına destek olunması gerektiğini vurgulayan Arslan, “Elbette herkesin fikirlerine, düşüncelerine saygı duyuyoruz. Ancak aşının bugüne kadar ciddi salgınlara karşı tek mücadele şekli olduğunu unutmamız gerekiyor. Bugün unuttuğumuz kızamık, tifo, verem ve çiçek hastalıklarına karşı bulunan aşılar insanlığın geleceği için büyük katkılar sağlamıştır” diye konuştu.

“Türkiye Sağlık Sektöründe Destanlar Yazıyor”

Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelede destan yazdığını ve büyük bir özveriyle mücadele yürüttüğünü ifade eden Arslan, “Bir insanımızı sağlığına kavuşturmak için gecesini gündüzüne katan ve kendi sağlığını tehlikeye atan sağlık çalışanlarımızın bu emeğine, mücadelesine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“Sağlık Çalışmalarına Destek Olmalıyız”

Sağlık sektöründe yürütülen özverili çabanın, kişisel önlemlerle desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Arslan, “Kendimiz için, çevremiz için, hiç değilse sağlık çalışanlarımızın verdikleri mücadeleye destek için, yürütülen çalışmalara saygı gösterelim. Onların mücadelesinin başarılı olması bizim kurallara uymamıza bağlı. Bu kurulların en başında da aşı geliyor” şeklinde konuştu.

“Kısıtlamalara Geri Dönülmeyecek”

Arslan, Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlıkların salgınla mücadelede eskisi gibi bir takım kısıtlamaların yapılmayacağına dair yaptıkları açıklamaların umut verici olduğuna dikkat çekerek, “Salgınla mücadelemiz devam ederken aynı zamanda çalışma hayatımızı, iş hayatımızı ve eğitim faaliyetlerimizi de yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Aşı olmayan çalışanların diğer çalışanlara risk oluşturmaması için haftada bir defa PCR testi yapmak zorunda olduğuna dikkat çeken Arslan, “Aşı olmamız hem kendimiz için, hem işyerimiz için hem de ülkemizin geleceği için son derece kritik ve önemlidir” hatırlatmasında bulundu.

“HAK-İŞ Türkiye’nin Gücüdür”

Arslan, ülkemiz için, Türkiye’nin geleceği ve çalışanlar için HAK-İŞ’e ihtiyaç olduğunu belirterek, “HAK-İŞ Türkiye’nin gücüdür, HAK-İŞ geleceğimizdir, HAK-İŞ bir davanın adıdır. Bu davanın mensupları olarak bizim, sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirerek, çalışanlarımıza hizmet ederek, bu mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmamız gerekiyor” dedi.

“İmzamız, İşçimizin Kararıdır”

Sendikamızın Türkiye’nin en büyük grevlerine imza atmış bir sendika olduğunu ve hiçbir zaman üyelerinin kabul etmediği bir toplu iş sözleşmesine imza atmayacağını ifade eden Arslan, bugün de üyelerinden aldığı güçle aynı kararlılıkla yoluna devam ettiğini söyledi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, teşkilat mensuplarımıza teşekkür etti

Genel Kurula hitaben bir konuşma gerçekleştiren HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, genel kurulların, geçmişe yönelik muhasebenin geleceğe yönelik planların yapıldığı platformlar olduğunu söyledi.

Genel Başkan Vekilimiz Öz, İstanbul 13 No’lu şubemizin örgütlü olduğu Eyüpsultan, Arnavutköy, Beyoğlu ve Bayrampaşa belediyelerinde çalışan taşeron işçilerin HİZMET-İŞ üyesi yapılmasına emeği geçen tüm teşkilat mensuplarımız ve şube başkanlarımıza teşekkür etti.

İstanbul’un özel bir kent, İstanbul’da yaşamanınsa özel bir hissiyat taşıdığını belirten Öz, “İstanbul, evlad-ı Fatiha’nın bize emanet ettiği bir yer. Üç dinin mensuplarının birbirleriyle çatışmadan, hoşgörü içinde yaşadığı bir yer. Böyle bir şehirde sizinle beraberiz. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han’ı, Yavuz Sultan Selim’i, Kanuni Sultan Süleyman’ı, Ebu Eyyüb el Ensari’yi, Akşemseddin Hazretlerini, Evliyaullahı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Allah bize de bu şehrin ruhuna göre yaşamak, bu şehri gelecek nesillere aynı ruhla teslim etmeyi nasip etsin” ifadelerini kullandı.

“Genel Kurul ve Delege Seçimlerini Demokratik Ölçüler İçerisinde Yapıyoruz”

Genel Başkan Vekilimiz Öz, sendikamızın demokratik, şeffaf, katılımcı, özgür bir seçim süreci ile delege seçimlerini tamamladığını, genel kurulun da aynı demokratik ölçülerle tamamlanacağını kaydetti.

“Taşerona Kadro Mücadelemizi Başarıyla Tamamladık”

HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET-İş Sendikamızın uzun yıllar kararlılıkla yürüttüğü mücadele neticesinde 1 milyona yakın taşeron emekçinin kadrolarına kavuştuğunu hatırlatan Öz, “Cenab-ı Allah, KİT’lerdeki çalışan taşeron emekçisi arkadaşlarımız için yürüttüğümüz mücadeleyi de başarıyla tamamlamayı nasip etsin” dedi.

“Güçlü İşçi, Güçlü Sendika ile Mümkün”

Güçlü işçinin güçlü sendika ile mümkün olduğunu belirten Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, “Güçlü sendika için, güçlü şube lazım. Sizlerde bu iradeyi görüyoruz ve sizlere güveniyoruz.  İnşallah bundan sonraki süreçler de sizlerin desteğiyle çok daha iyi olacak. Bundan sonra attığımız her adım, çıktığımız her basamak, çok daha iyi koşulların gelmesi için bir imkan olacak. Cenab-ı Allah seçilecek arkadaşımızın yollarını açık etsin” şeklinde konuştu.

Özdemir: “Bizim Görevimiz Üyemizin 24 Saat Yanında Durmak”

İstanbul 13 No’lu Şubemizin üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek adına kurulduğunu belirten Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “Bizim tüm amacımız sizlere daha iyi hizmet verebilmektir. Biz Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. Bizim görevimiz üyemizin 24 saat yanında durmak. HAK-İŞ’in ve HİZMET-İŞ’in olduğu yerde kavga olmaz. Bizim olduğumuz yerde barış vardır, kardeşlik vardır. Sizden ricamız, sendikamızın davasını kendi davanız olarak görmenizdir.  İstanbul 13 No’lu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulunun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Yıldız: “Sendikalı Olmazsak Geleceğimizi Belirleyemeyiz”

Örgütlü olmanın çok önemli olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız ise, “Örgütlü olmazsak, sendikalı olmazsak geleceğimizi belirleyemeyiz. Geleceğe yürüyemeyiz. Örgütlü olalım, bir arada olalım, dayanışma içerisinde olalım, birlikte mücadele edelim. HAK-İŞ ile diğer konfederasyonları birbirine karıştırmayalım. HAK-İŞ sadece emekçilerin değil tüm mazlumların sesidir. Birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı bozmadan birlikte yol yürüyelim. Biz inanıyoruz ki gelecekte daha iyi günler bizleri bekliyor. Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Keskin: “Zorlukları Aşmanın Yolu, Birlikte Mücadele Etmekten Geçiyor”

Belediyelerde çalışan emekçilerin pandemi döneminde gösterdikleri fedakar çalışmalara dikkat çeken Keskin, belediye emekçilerine hizmetlerinden ötürü teşekkür etti.

İstanbul’da yaşamanın bazı zorlukları olduğunu ifade eden Keskin, “Bu zorlukları bilen bir kardeşiniz olarak söylüyorum, zor bir şehirde yaşıyorsunuz. Bu zorlukları aşmanın yolu birlikte mücadele etmekten geçiyor. Birlikte mücadele edersek istediğimiz her hedefe ulaşacağız, tüm zorlukları aşacağız. Genel Kurulumuzun HAK-İŞ’e, Sendikamıza ve İstanbul’umuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Genel Kurulda Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan ve Şube Başkan adaylarımız da birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Şube Başkanlığımıza Kenan Erüklü Seçildi

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda İstanbul 13 No’lu Şube Başkanlığımıza Kenan Erüklü seçilirken, Salih Yılmaz, Ufuk Karakaya ve Emre Sarı da Şube Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildi.