Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, ERZİNCAN ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

ARSLAN, ERZİNCAN ŞUBEMİZİN GENEL KURULUNA KATILDI

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 17 Kasım 2021 tarihinde Erzincan Şube’mizin 3. Olağan Genel Kurulu’na video konferans yöntemiyle katıldı.

Genel kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP Erzincan İl Başkanı Salih Aksu, BBP İl Başkanı Tolga Altınoluk, Erzurum Şube Başkanımız Şahin Girmenç, Malatya Şube Başkanımız Bünyamin Geleri, Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, delegelerimiz ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Arslan, genel kurulda 2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Arslan, HAK-İŞ’in Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının daha demokratik, daha çoğulcu, daha katılımcı ve işçileri daha iyi temsil eden bir yapıya kavuşturulması talebini dile getirdi.

ARSLAN: “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİ YAPIYORUZ”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, video konferans yöntemiyle katıldığı Erzincan Şube’mizin 3. Olağan Genel Kurulu’nda 2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “Biz Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesini yapıyoruz. Bu yüzden komisyonun yapısının değiştirilmesini ve yaşanabilir bir ücret belirlenmesini istiyor ve önemsiyoruz. Avrupa’da asgari ücretle çalışan sayısı yüzde 1 ila yüzde 5 arasındadır. Dolayısıyla biz asgari ücreti belirlerken Türkiye’de istisnai bir ücreti belirlemiyoruz. Biz Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesini yapıyoruz. Bu yüzden komisyonun yapısının değiştirilmesini ve yaşanabilir bir ücret belirlenmesini istiyor ve önemsiyoruz” diye konuştu.

HAK-İŞ’in asgari ücret tespit komisyonunda olmamasına rağmen, komisyonda yer alan konfederasyonun daveti üzerine asgari ücretle ilgili birlikte çalışmalar yaptıklarını ifade eden Arslan, bu yıl da ortak çalışma yapılması konusunda davet aldıklarını ve bugün bu davet gereği birlikte müzakereleri başlatacaklarını söyledi.

Yüksek enflasyon döviz ve fiyat artışlarından dolayı asgari ücretin alım gücünün düştüğüne işaret eden Arslan, “Asgari ücret ile çalışan yaklaşık 6,5 milyon emekçinin yaşanabilir bir ücrete kavuşmasını istiyoruz. Bu zor şartlara rağmen emeğini ülkesi ve işyeri için feda eden emekçilerin hak ve hukukunu en iyi şekilde korumak bizim görevimizdir” dedi.

“ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU DAHA KATILIMCI BİR YAPIYA KAVUŞTURULMALI”

HAK-İŞ olarak, temsilde adaleti sağlamadığı için Asgari Ücret Komisyonu’nun yapısına itiraz ettiklerini söyleyen Arslan, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısı hem demokratik değil, hem katılımcı değil, hem de geniş kitleleri temsil etmiyor. Onun için onun yapısına itirazımız var. Bütün konfederasyonların üye sayısı oranında temsil edildiği, emeklilerin, hatta bir kısım sendikasız yapıların da işin içine dahil edildiği geniş katılımlı bir komisyonun oluşmasını istiyoruz” dedi.

“İLKELERİMİZDEN TAVİZ VERMİYORUZ”

HAK-İŞ’in tarihi boyunca tutarlı bir duruş gösterdiğini kaydeden Arslan, “HAK-İŞ’in duruşu ve ilkeleri bellidir. Bu ülkenin yerli ve milli bir konfederasyonu olarak mücadelemizi her şart ve her dönemde ilkelerimiz doğrultusunda sürdürmeye devam ettik. 12 Eylül’de, 28 Şubat’ta, 15 Temmuz’da hep demokrasiden yana olduk, hep dik durduk. Devletimizden, milletimizden ve demokrasiden yana tavrımızdan dolayı bedel ödememize rağmen ilke ve duruşumuzdan taviz vermedik, vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ ÖZDEMİR: “GENEL KURULLARIMIZ BAYRAK YARIŞIDIR”

Sendikamızın genel kurullarının bayrak yarışı olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, “HİZMET-İŞ’in genel kurullarında kaybeden olmaz, görev devri olur. Görevi devreden arkadaşımız göreve yeni gelen arkadaşımızla birlikte çalışmaya devam eder” dedi.

Dik durarak fakat dikleşmeden sendikacılık yapmaya çalıştıklarını belirten Özdemir, “Sendikacılık yaparken, ‘İşverenlerimize zarar vermeden, işçimize zarar vermeden, kamuoyuna, topluma zarar vermeden hak nasıl alınır?’ düşüncesini gösteren bir sendikayız. Hakları masa başında almaya çalışıyoruz. Türkiye’de bizimle birlikte, konuşarak, anlaşarak, masa başında mücadele ederek hak alma dönemi başlamıştır” diye konuştu.

HARUN MUTLU GÜVEN TAZELEDİ

Genel kurulda yapılan seçim sonucunda Harun Mutlu yeniden Erzincan Şube Başkanlığımıza seçildi. Şube Başkan Yardımcılarımız ise Sami Önder, Hüseyin Uzun ve Recep Ak oldu.