Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN: “ASGARİ ÜCRET, BÜTÜN EMEKÇİLERİ MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLMALI”

ARSLAN: “ASGARİ ÜCRET, BÜTÜN EMEKÇİLERİ MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLMALI”

ARSLAN: “ASGARİ ÜCRET, BÜTÜN EMEKÇİLERİ MEMNUN EDECEK BİR RAKAM OLMALI”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 2022 için belirlenecek asgari ücret rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istediklerini söyledi.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işbirliği yapmak amacıyla HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK başkanları olarak dün bir araya gelerek ortak hareket etme kararı aldıklarını belirten Arslan, toplumun büyük bir kesimini doğrudan ilgilendiren asgari ücretin beklentileri karşılayacak bir rakam olmasını için çalıştıklarını söyledi.

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 18 Kasım 2021’de tarihinde HİZMET-İŞ Sendikamızın Amasya Şube 5. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Genel kurula Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir,  Samsun Şube Başkanımız Ziya Uzun, Çorum Şube Başkanımız Mustafa Köroğlu, Yozgat Şube Başkanımız Ferman Zararsız, Sivas Şube Başkanımız Nihat Şimşek, Tokat Şube Başkanımız Resul Demir, Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, Amasya Belediye Başkan Vekili Mustafa Dambaloğlu, Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Amasya şube başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, delegeler ve basın mensupları katıldı.

Genel Kurul, Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir’in divan başkanlığında gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Arslan, genel kurulda, 2022’de geçerli olacak asgari ücret ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNDE ÜÇ KONFEDERASYON ORTAK HAREKET EDECEĞİZ”

Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde işbirliği yapmak amacıyla HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK başkanları olarak dün bir araya gelerek ortak hareket etme kararı aldıklarını belirten Arslan, yüksek enflasyon, yüksek döviz ve artan hayat pahalılığından dolayı, 2022 için belirlenecek asgari ücretin her zamankinden daha büyük anlam ifade ettiğini söyledi.

Arslan, “Belirlenecek rakamının asgari ücretle çalışan bütün emekçileri memnun edecek bir rakam olmasını istiyoruz” dedi.

“ASGARİ ÜCRET TOPLUMUN BÜYÜK BİR KESİMİNİ İLGİLENDİRİYOR”

Asgari ücretle çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin Avrupa’dan farklı olduğunu belirten Arslan, “Avrupa’da asgari ücret ile çalışan oranı yüzde 1 ila 2 iken Türkiye’de yüzde 42’dir, 6,5 milyon emekçiyi kapsıyor. Aileleri ile beraber yaklaşık 30 milyonun üzerinde bir kesimi doğrudan ilgilendiriyor” dedi.

ARSLAN’DAN, ASGARİ ÜCRETİN DOĞRU TESPİTİ İÇİN 5 TALEP

Asgari ücret tespitinin kapsam bakından, yapılan en büyük toplu iş sözleşmesi olduğunu vurgulayan Arslan, sağlıklı bir rakama ulaşılabilmesi HAK-İŞ’in beş talebi olduğunu söyledi.

Arslan, taleplerini şöyle sıraladı:

“Bir, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun komisyonun yapısının değişmesini istiyoruz. İki, bağımsız ve aynı zamanda güvenilir bilim insanlarının da içinde bulunduğu bir yapının objektif kriterleri belirleyip asgari ücretin buna göre belirlenmesini istiyoruz. Üç, asgari ücretin, çalışan bir emekçi üzerinden değil, evli ve iki çocuklu bir aile üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz. Dört, belirlenecek olan asgari ücretin dört kişilik bir ailenin asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek oranda olmasını istiyoruz. Beş, asgari ücret ve ücretler üzerindeki vergi yükünün büyük ölçüde azaltılması ve kaldırılmasını istiyoruz.

HAK-İŞ’in beş talebinin uygulanabilmesi için çalışmaların, geniş katılımlı bir uzlaşma ile sürdürülmesini gerektiğini belirten Arslan, “Emek örgütleriyle HAK-İŞ’in bu talepleri ışığında birlikte çalışacaklarını ve bu talepleri dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

“SİYASİLERİN ENFLASYONUN ÜZERİNDE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMALARI MEMNUNİYET VERİCİ”

Cumhurbaşkanı, bakanlar ve muhalefet partisi liderlerinin asgari ücrette enflasyonun üzerinde artış yapılmasına dair açıklamalarının memnuniyet verici olarak değerlendiren Arslan, “Çalışanları enflasyona ezdirmeyecek yeni bir askeri ücreti iktidarıyla, muhalefetiyle, emek örgütleriyle hep birlikte oluşturmamız gerekiyor” dedi.

ARSLAN’DAN, İŞVERENLERE ÇAĞRI

Arslan, işverenlere de çağrıda bulundu. Fedakarlığı hep işçilerin yaptığını ifade eden Arslan, işverenlerin de elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Arslan, “Buradan işverenlere çağrıda bulunuyorum: Emekçiler pandemiye rağmen çalıştılar ve ürettiler. Pek çok sektörde ihracat rekoru kırıldı. Bütün fedakarlığı hükumetten bekleyip her türlü teşviklere rağmen daha fazlasını isteyerek bu sorunu çözemeyiz. Lütfen gözünüzü kulağınızı tıkamayın. İşverenler olarak da fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın” dedi.

“DEMOKRATİK SENDİKACILIĞI ÖNCELİYOR VE ÖNEMSİYORUZ”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ’in demokratik emek örgütleri olduğunu vurgulayan Arslan, demokratik sendikacılığı ülkemizin demokrasisinin geleceği için önemli gördüklerini söyledi. Arslan, “Bir ülkede sendikal hareket ne kadar demokratik, ne kadar güçlüyse demokrasi de o kadar güçlüdür. Sendikalar demokrasinin en temel taşlarından biridir. HAK-İŞ temsil ettiği dünya, değerler, ortaya koyduğu ilkeleri, hedefleri, dünden bu güne gerçekleştirdiği faaliyetleriyle bu sorumluluğu en fazla üstlenmesi gereken örgüt olmuştur” dedi.

Sendikamızın Amasya’da iki binli yıllarda örgütlenmeye başladığını belirten Arslan, Amasya Suluova’da başlayan örgütlülüğümüzün artarak devam ettiğini söyledi.

Arslan, elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Amasya Şube Eski Başkanımız Abdülkadir Dişdiş ile Amasya’da örgütlenme çalışmalarında emeği geçen Fatih Öztürk’ü rahmetle andı.

Şube Genel Kurulunu hayırlı olmasını dileyen Arslan, şube yönetiminde yeni görev alacak olanların gayret ve çabalarını artırmalarını istedi.

Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Sendikamızın genel kurullarının demokratik ölçüler içerisinde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Genel Kurulda Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Akif Kesmekaya, Amasya Şube Başkanımız İsmail Pazar ve Sendikamız Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan birer selamlama konuşması yaparak, genel kurulun hayırlı olması temennisinde bulundular.

Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda İsmail Pazar Amasya Şube Başkanlığımıza yeniden seçilirken, şube başkan yardımcılarımız ise Tolga Öztürk ve Ahmet Atıç oldu.