Ana Sayfa » Haberler » ARSLAN, AMERİKA’DA TEMASLARDA BULUNDU

ARSLAN, AMERİKA’DA TEMASLARDA BULUNDU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Sendikamız HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 7-9 Eylül 2018 tarihlerinde ABD’de grev, ikili işbirliği anlaşmaları imza törenine katılım gerçekleştirerek, ABD Şikago Başkonsolosu olmak üzere çeşitli ziyaretlerde bulundu.

HAK-İŞ plaketini Haymarket anıtına asmak üzere Amerika’da bulunan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, 7 Eylül 2018 tarihinde Tekstil, Otel, Çamaşırhane, Restoran ve yemek hizmeti veren yerlerde örgütlü Unite Here Sendikası’nın Chicago genelinde otellerde gerçekleştirdiği greve katılarak uluslararası sendikal dayanışma örneği gösterdi.

Arslan’a grevde Uluslararası İlişkiler Uzmanlarımız Merita Jegeni Yıldız ve Fulya Pınar Özcan eşlik etti.

Grevde aktif görev alan Türk temsilcilerle bir araya gelen Arslan, Türkiye ve Amerika arasında uluslararası dayanışmaya daha fazla ihtiyaç olduğunu belirtti. Grev yapan işçilerin yürüttüğü mücadeleyle ilgili bilgiler alan Arslan, işbirliğinin gelecekte devam etmesi için sendikalar arasında işbirliği anlaşmalarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

ABD SENDİKALARIYLA ANLAŞMA İMZALANDI

Arslan, sağlık sektöründe çalışan Hizmet İşçileri Uluslararası Sendikası’nı (SEIU- Health) ziyaret ederek, SEIU-HEALTH Sendikası Başkanvekili Maggie Laslo ile görüştü.

Amerika’da ve Türkiye’de sendikalaşmanın önündeki sorunlar, iyi örnekler ve küreselleşmenin sendikalar üzerindeki etkilerinin ele alındığı görüşmede Arslan, taşeron işçilerin kadroya alınmasında HAK-İŞ’in öncü olduğunu ve IMF, Dünya Bankası ve Wall Street tarafından teşvik edilen özelleştirme yerine Türkiye’de tam tersi bir ivmenin yakalanmasının küresel güçlerin baskısına en güzel cevap olduğunu söyledi.

Görüş alışverişlerinin ardından Sendikamız HİZMET-İŞ ve SEIU–HEALTH arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Görüşmenin ardından Arslan, SEIU HEALTH üyeleriyle bir araya gelerek Türkiye’deki sendikal yapı ve HAK-İŞ Konfederasyonu’nun faaliyetlerine ilişkin bilgiler vererek soruları cevaplandırdı.

TRANSİT İŞÇİLER BİRLİĞİYLE ANLAŞMA İMZALANDI

SEIU Sağlık Sendikası ile gerçekleştirilen anlaşmanın ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet Transit İşçiler Birliği 308 Numaralı Şubesi Mali Sekreteri Deborah Cosey ile bir araya geldi. İki ülke arasında geliştirilecek işbirlikleri ve mevcut duruma ilişkin bilgilerin paylaşılmasının ardından 300 bin üyesi olan Transit İşçi Birliği ile Sendikamız HİZMET-İŞ arasında işbirliği anlaşması imzalandı

CHİCAGO TÜRKİYE BAŞKONSOLOSU UMUT ACAR’I ZİYARET

Arslan ve beraberindeki heyet, Chicago’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Umut Acar’ı ziyaret etti

Ziyarette, Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile Amerika sendikaları işbirlikleri ve Türkiye-Amerika ilişkileri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

CHİCAGO KADIN EĞİTİM MERKEZİNİ ZİYARET

Arslan, erkek işleri olarak görülen mesleklerde kadınların çalışabilmesi için eğitim veren merkezi ziyaret ederek merkezin yapısına ilişkin bilgiler aldı. Arslan burada Konfederasyonumuzun kadın konusundaki çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

ILLİONOİS ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİK

Illionois Üniversitesi Çalışma İlişkileri Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Arslan, Türkiye’deki sendikacılığa ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. HAK-İŞ Kadın Komite Başkan Yardımcısı Pınar Özcan da HAK-İŞ Kadın çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.