Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » KURUMSAL EĞİTİM PROGRAMIMIZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KURUMSAL EĞİTİM PROGRAMIMIZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Teşkilat Başkanlıklarımızdaki Personelimize “Kurumsal İletişim-Davranış Kuralları”, “Halkla İlişkiler” gibi konularda eğitim semineri yaptık.

Seminerde “toplu iş sözleşme süreci”, “muhasebe mevzuatı ve uygulamalar”, “üye kayıt prosedürü”, “kurum içi yazışma”, “ihale makam yazıları”, “temsilci atamaları”, “üye kimlik kartları”, “kurumsal iletişim-davranış kuralları” ve “halkla ilişkiler” konularında ders verildi.

Eğitim Seminerinin açılış konuşmasını Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Keskin yaptı.

12. Dönem Çalışma dönemini kapsayan Eğitim Programlarını şube, il ve bölge başkanlıklarımızda çalışan personellerimize yönelik eğitimle başlattıklarını ifade eden Keskin, söz konusu eğitim seminerini bir anlamda da aile içi istişare, bilgi, deneyim ve geleceğe yönelik ufuk açma programı olarak telakki ettiklerini söyledi.

Hizmet-İş Sendikamızın eğitim odaklı temel ilkesini “Eğitilmeyen Öğütülür” şeklinde formüle ettiklerini ve eğitimleri bu ilke doğrultusunda periyodik olarak sürdürdüklerini ifade eden Keskin, “Biz, Hizmet-İş Sendikası olarak eğitimi, örgütsel mücadelemizin “olmazsa olmaz”ı kabul ediyoruz. İnanıyorum ki; eğitim seminerimiz sonucunda sizler donanımlarını yükseltmiş, birikimlerini zenginleştirmiş, bakış açılarını geliştirmiş olarak işyerlerine dönecek ve Hak-İş’i, Hizmet-İş’i temsil etme bilincini daha da yaygınlaştıracaksınız” dedi.

Genel Başkan Arslan: “Tüm emekçilerin geleceğine yönelik söz sahibi olma sorumluluğuyla hareket ediyoruz”

Programda konuşan HAK-İŞ ve Sendikamız Hizmet-İş ve Genel Başkanı Mahmut Arslan, personelin, kurumun temsil aynası olduğunu ifade ederek, “Teşkilatımızda istihdam edilen personellerimizin görev ve sorumlulukları yalnızca şubelerimizdeki görev ve sorumluluklarla sınırlı değildir. Görev, yetki, aidiyet ve temsiliyet boyutları açısından Genel Merkezimize karşı sorumludurlar. Hizmet-İş’in ilke ve değerlerini en iyi şekilde bilmeleri gerekir. Personellerimiz sendikamızın hassasiyetlerine, önceliklerine uygun hareket etmelidir. Özel yaşamınıza dair tercihleriniz, zaman zaman Sendikamız hassasiyetleri ile çakışabilir, bu durumda öncelik Sendikamızın hassasiyetleridir” dedi.

 

Hizmet-İş Sendikasının sıradan bir kurum olmadığını belirten Arslan, “Hizmet-İş yöremize, bölgemize, küremize karşı sorumlulukları bulunan, ülkemizin her sorununda söyleyecek bir sözü ve çözüm önerisi olan bir sendikadır. Türkiye’nin ve bütün emekçilerin geleceğine yönelik söz sahibi olma sorumluluğuyla hareket eden bir sendikadır. Dolayısıyla tüm personelimiz üyelerimiz ve toluma karşı bu sorumlulukla hareket etmelidir” diye konuştu.

“Çalışkan, samimi ve dikkatli olunuz”

Hizmet-İş’in büyük bir aile olarak tanımlayan Arslan, burada çalışmanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Arslan, “Bu aileyi korumak ve büyütmek için azami ölçüde çaba sarfediyoruz. Eşit ve adil davranıyoruz. Despotik tavır ve uygulamalara müsaade etmiyoruz. Çalışanlarımızı önemsiyoruz. Çalışanlarımızın da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha çalışkan, daha dikkatli ve temsil bilinçleri daha yüksek olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, kurum içi eğitim çalışmalarından olumlu sonuçlar alındığı belirterek, personellere yönelik eğitimlerin kurumsal ve kanuni gelişmelere paralel olarak çeşitlendirildiğini söyledi.

6552 sayılı kanun ile yepyeni bir süreç içerisine girildiğini belirten Öz, şunları kaydetti: “Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Hizmet-İş Sendikamızın büyük gayretleri sonucu, taşeron işçilerine sendikalı olma yolu açılmış ve taşeronda en büyük örgütlenmeyi Sendikamız yapmıştır. Artık yepyeni bir işçi profili ile karşı karşıyayız ve bu duruma hazırlıksız yakalanma lüksümüz yok. Sendikamız bünyesinde örgütlediğimiz bu yeni arkadaşlar ile nasıl iletişim kurulacağı konusunda sizleri bilgilendirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de sendikalılık oranı artacak. Kendimize buna göre konumlandırmalıyız.”

Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Halil Özdemir, Sendikamız personellerinin diğer bütün sendikacılardan daha tecrübeli olduğunu, bunda da kurum içi verilen eğitimlerin payının büyük olduğunu belirtti.

Özdemir, taşeronlaşmayla birlikte taşeron firmalarda çalışan üyelerimizin sorunlarının üstesinden gelebilmek için daha çok bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ve eğitimlerde de bu durumun göz önünde bulundurulduğunu belirterek, eğitim seminerlerinin yeni dönem teşkilatlanma çalışmalarında karşılığının alınacağına inandığını söyledi.

 

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Celal Yıldız, başarılı kurum içi iletişimin kurum dışı iletişime de olumlu yansıdığına dikkat çekerek, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin bireylerden kurumlara kadar her alanda olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Örgütlülük oranı arttıkça görev ve sorumlulukların da arttığına vurgu yapan Yıldız, sendikal faaliyetlerin daha sağlıklı yürütülebilmesi için aidat gelirlerinin düzenli takip edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Genel Sekreterimiz Ali Rıza Yılmaz da bütün şube personellerine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, artan iş yoğunluğuna dikkat çekti. Yılmaz, “Sendikamızın, bizlerin ve çalışanlarımızın varlığı üyelerimizdir. Onlara yardımcı olma hususunda azami hassasiyet göstermeliyiz” dedi.
Şube personellerinin Genel Başkanımızın görsel medyada yer alan konuşmaları başta olmak üzere sendikamızın dergi, web sayfası, basın açıklamaları vb. yayın faaliyetlerini yakından takip etmeleri gerektiğine vurgu yaparak, yerel basınla ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kişisel Gelişim Uzmanı Karafilik, davranış kurallarını anlattı
Konuşmalardan sonra Kişisel Gelişim Uzmanı Adem Karafilik, Kurumsal İletişim, Davranış Kuralları ve Halkla İlişkiler başlıklı bir sunum yaptı.

Sunumun görsel efektlerle anlatan Karafilik, kişisel iletişimin detayları hakkında bilgi verdi.
Genel Merkez Uzmanlarımız sunum yaptı

Daha sonra Genel Merkez Uzmanlarımızdan Bilgi İşlem Şefi Mahmut Kılıç, Üye Kayıt Prosedürü; Genel Merkez Uzmanlarımızdan Yazı İşleri Şefi İhsan Kara, Kurum İçi Yazışma; Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanımız Aytekin Koç, İhale Makam Yazıları, Temsilci Atamaları; Sendikamız Muhasebe Şefi MM Ali Aktan, kurum muhasebe işlemlere hakkında bilgi verdiler.

Uzmanlarımızın sunumlarından sonra Uzman Harun Doğan, Sendikamız tarafından kullanılan Muhasebe Takip Programı hakkında bilgi verdi.
Seminerde şube personellerine yönelik eğitim programının etraflıca değerlendirilmesi maksadıyla Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlileri Kürşat Tutar ve Gizem Yaşar Tutar tarafından bir değerlendirme anketi yapıldı.

Sınav yapılarak başarılı personeller ödüllendirildi
Seminerin ikinci günü ise katılımcıların sendikal bilgilerini test amacıyla bir sınav uygulandı. Sınavda dereceye giren 5 personele (Sivas Şube Personeli Bilkay Tayhan, Erzurum Şube Personeli Yılmaz Diler, Malatya Şube Personeli Ahmet Özen, Rize Şube Personeli Bülent Yılmaz, Konya Şube Personeli M. Emin Tezcan) yönetim kurulu üyelerimiz tarafından çeyrek altın takdim edildi.
İki gün süren eğitim semineri katılım belgelerinin takdimi ile son buldu.