Ana Sayfa » Faaliyetlerimiz » Eğitim Seminerleri » KADIN VE GENÇ GÜVENCESİZ ÇALIŞANLAR KONULU PROGRAM DÜZENLEDİK

KADIN VE GENÇ GÜVENCESİZ ÇALIŞANLAR KONULU PROGRAM DÜZENLEDİK

Sendikamız, PSI ile birlikte Trabzon’da “Kadın ve Genç Güvencesiz Çalışanlar” konulu program gerçekleştirdi.

Sendikamız Hizmet-İş, üyesi olduğu PSI (Uluslararası Kamu Hizmetleri Enternasyoneli/Federasyonu) ile birlikte Trabzon’da “Kadın ve Genç Güvencesiz Çalışanlar” konulu program düzenledi.

Geniş bir katılım ile gerçekleştirilen programa Genel Sekreterimiz Devlet Sert, Hukuk Müşavirimiz Avukat Oğuz Aksoy, Kadın Komitesi Başkanımız Yüsra Erilli Kurumlu, Gençlik Komitesi Başkanımız Hafize Kayıtmazbatır, Sendikamız Avukatlarından Tuğba Yıldız, Trabzon Şube Başkanımız İhsan Bülbül ve yönetim kurulu, Rize Şube Başkanımız Mehmet Alaca, PSI Türkiye Eğitim Koordinatörü Rıfat Çelebi, işyeri sendika temsilcilerimiz, üyelerimiz, taşeron işçiler ve basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasında proje ile ilgili bilgiler veren Kadın Komite Başkanımız Yüsra Erilli Kurumlu, taşeron ve güvencesiz çalışan sayısının fazla olmasından dolayı Trabzon’un pilot il seçildiğini belirtti.

Güvencesiz çalışmanın ilk önce kadınları ve gençleri etkilediğini vurgulayan PSI Türkiye Eğitim Koordinatörü Rıfat Çelebi, güvencesiz çalışmayı önleyecek tek organın sendikalar olduğunu söyledi. Türkiye’de Sendikamız Hizmet-İş’in de aralarında bulunduğu 10 işçi ve memur sendikasının PSI’a üye olduğunu belirten Çelebi, Sendikamız Hizmet-İş ile birlikte yürütülen bu projeyi önemsediklerini ifade etti.

SERT: BÜYÜK BİR FARKINDALIK KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ

Genel Sekreterimiz Devlet Sert, ülkemizin bugün içerisinden geçtiği siyasi, sosyal ve ekonomik konjonktürde üzerinde önemle durulması gereken bir konu olarak taşeronlaşma ve güvencesiz çalışma biçimlerinin son yıllarda yeni yasal düzenlemelerle ve özelleştirmelerle teşvik edildiğini belirtti. Genel Sekreterimiz Sert, taşeronlaşmanın ve güvencesiz çalışmanın ülkemiz için hayati önem taşıdığını ifade ederek, “özellikle yerel yönetimlerden belediyelerin sunduğunu hizmetlerin özelleştirilmesi ve taşeronlar aracılığı ile gördürülmesi amacıyla yeni kanunların çıkartıldığını kaydetti.

Hizmet-İş Sendikası olarak, Genel İşler İşkolunda ve yerel yönetimlerde sendikasız ve güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve sendikal güvenceye kavuşturulması amacıyla büyük bir teşvik, tanıtım ve farkındalık kampanyası başlatacaklarını belirten Genel Sekreterimiz Sert, “Bu büyüklükte bir örgütlenme çalışmasının Türk Sendikal tarihinde bir ilk olacağına inanıyoruz” dedi.

Giderek küçülen kamuya rağmen sendikaların gelecekte varolabilmeleri için mutlaka taşeron şirketlerde ve özel işyerlerinde örgütlenmeleri gerektiğinin altını çizen Genel Sekreterimiz Sert, bu paralelde belediye işçileri, taşeron işçileri, belediye şirket işçileri, konut işçileri ve diğer genel hizmet işçilerinin sendikal güvenceye kavuşmaları gerçeğinin ısrarla vurgulayarak, PSI’ya böyle önemli bir programın düzenlenmesine verdikleri katkıdan dolayı da teşekkür etti.

Türkiye nüfusunun %16,6’sının genç olduğunu, bu genç nüfusun da 1 milyon 629 bininin güvencesiz çalıştığını belirten Gençlik Komitesi Başkanımız Hafize Kayıtmazbatır, değerlerimizi koruyarak ve bu değerleri paylaşarak genç ve güvencesiz çalışanların sendikalaşma oranını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sendikamızın Hukuk Müşaviri Av. Oğuz Aksoy, çalışanların haklarını çalışma hayatı mevzuatı kapsamında geniş bir biçimde anlattı. Güvencesiz çalışmayı ve taşeronlaşmayı önlemenin ilk koşulunun sendikal örgütlenme olduğunu ısrarla vurgulayan Av. Aksoy, işverenin taşeron ile kayıt dışına çıkmak istediğini belirtti. Av. Aksoy, işçinin örgütsüz ve güvencesiz çalıştırılmasının emeğin sömürülmesinin günümüzdeki farklı bir yöntemi olduğunu söyledi.

Program, soru cevap bölümünün ardından verilen yemek ve fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.